وظایف کاربر رایانه در انتخابات + آموزش دستگاه تشخیص هویت

وظایف کاربر کامپیوتر در انتخابات

2

وظایف کاربر کامپیوتر در انتخابات

شاید این روزها از شما بخواهند که به عنوان کاربر رایانه جزو عوامل اجرایی انتخابات در یکی شعبات اخذ رای باشید. از این رو، ممکن است سوالاتی در ذهن داشته باشید و با خود کلنجار بروید که آیا من می‌توانم این مسئولیت را به عهده بگیرم؟ آیا کاربر رایانه بودن در روز انتخابات سخت و اذیت‌کننده است؟ آیا می‌توانم به راحتی با دستگاه تشخیص هویت کار کنم ؟ و خیلی از اما و اگرهای دیگر که ممکن است در ذهن خود داشته باشید.

ما امروز در این صفحه هر آنچه که لازم است درباره موارد زیر ارایه می‌کنیم، تا با خیال آسوده و تصمیم آگاهانه این مسئولیت را در انتخابات به عهده بگیرید و یک روز بسیار عالی را در انتخابات و شعبه خود تجربه کنید:

 • وظایف کاربر رایانه
 • دستگاه تشخیص هویت
 • انواع شعبات اخذ رای
 • اهمیت کاربر رایانه در شعبات
 • آموزش کاربر رایانه

وظیفه کاربر رایانه در محل شعب اخذ رای چیست؟

شما بهتر می‌دانید که چندین سال است در هر شعبه اخذ رای یک عضو با سمت کاربر رایانه یا کاربر کامپیوتر مسئولیت به عهده می‌گیرد. وظیفه اصلی این شخص کار با دستگاه تشخیص هویت است. البته گفتنی است در سال‌های قبل، کار دستگاه تشخیص هویت را با لپ تاپ یا کامپیوتر انجام می‌شد و چون یک عضو مسئول کار با کامپیوتر یا لپتاب بود؛ شاید هم به همین دلیل است که به این عضو شعبه کاربر رایانه می گویند. به هر شکل، وظیفه اصلی یک کاربر رایانه، کار با دستگاه تشخیص هویت و صدور کد استعلام جهت اخذ رای است. شاید این سوال در ذهن شما ایجاد شود که دستگاه تشخیص هویت برای چه هدفی است و چه کاربردی دارد که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

وظایف کاربر رایانه در انتخابات + آموزش دستگاه تشخیص هویتدستگاه تشخیص هویت

در گذشته به دلیل نبود تکنولوژی امکان تقلب در انتخابات زیاد بود. در انتخابات سال‌های دور می‌شد با شناسنامه افراد فوت شده رای داد. یا به راحتی می‌شد در چند شعبه در رای‌گیری شرکت کرد و آمار رای‌های تکراری و رای‌های شناسنامه‌های فوت شده‌ها زیاد می‌شد و در نتیجه انتخابات تاثیر می‌گذاشت. حتی در برخی از شعبه‌ها ناخواسته افراد با سن کم ممکن بود در رای‌گیری شرکت کنند.

اما به لطف دستگاه‌های تشخیص هویت همه این خطاهای موجود برطرف شد و امکان تقلب 99 درصد کاهش یافته است. درواقع سازوکار دستگاه تشخیص هویت به این صورت است که وقتی فردی جهت ثبت رای به شعبه مراجعه می‌کند، برای او یک کد استعلام صادر می‌شود و این کد استعلام در دیتابیس وزارت کشور ذخیره می‌شود. اگر این فرد بار دیگر در یک شعبه دیگر اقدام به رای دادن نمایند، دستگاه تشخیص هویت برای او کد استعلام صادر نمی‌کند و اعلام می‌دارد که این شخص قبلا در رای‌گیری شرکت کرده است. در کنار این، چون دستگاه‌های تشخیص هویت، آخرین اطلاعات و آمار ثبت احوال را در تراشه خود ذخیره دارند، بنابراین موقع اخذ رای و صدور کد استعلام بررسی می‌کنند که رای دهنده از شناسامه فوت شده‌ها استفاده نکند و همچنین افراد با سن کمتر امکان رای نداشته باشند.

انواع شعبات اخذ رای

در برگزاری انتخابات عمدتا دو نوع شعبه وجود دارد. شعبات یا شهری هستند یا روستایی و اما جالب اینجاست که خود شعبات روستایی دو دسته هستند. برخی شعبات روستایی سیار هستند و برخی ثابت هستند. شعبات سیار از نامش مشخص است. در این نوع شعبات چون صندوق در چند روستای مختلف می‌رود، به آن سیار می‌گویند. درواقع برخی روستاها در ایران جمعیت خیلی کمی دارند و تعداد رای کمی در آن روستاها وجود دارد. به عنوان مثال برخی روستاها فقط 4 خانواده زندگی می‌کند و کلا 4 رای وجود دارد. بنابراین اعضای شعبه سیار صندوق اخذ رای را در تعدادی از این روستاهای کم جمعیت می‌برند. پس ما زمانی به یک شعبه سیار می‌گوییم که یک عدد صندوق در چند روستا یا نقطه آبادی مورد استفاده قرار گیرد.

نوع دیگر شعبات ثابت نام دارند. در این شعبات، صندوق اخذ رای از اول صبح تا آخر انتخابات در جای خود ثابت باقی می‌ماند.

شاید به عنوان کاربر رایانه با خود فکر کنید که شعبه روستایی خوبه یا شهری؟ شعبه سیار خوبه یا ثابت؟

در پاسخ می‌توان گفت اگر به دنبال اذیت شدن نسیتید حتما در شعبات روستایی مسئولیت قبول کنید و به شعبات شهری نروید که افراد رای دهنده بیشتری در شعبات شهری حضور خواهند داشت و شما لازم است که کد استعلام رای دهنده های بیشتری را بررسی و احزار کنید. اما اگر در شعبه روستایی باشید کارتان خیلی زودتر تمام می‌شود و زیاد اذیت نمی‌شوید. حالا اگر اهل گردش هستید و دوست دارید در یک روز چند روستا و چند فرهنگ مختلف را ببینید حتما در شعبات سیار مسئولیت بگیرید و از طبعیت و زیبایی های روستا لذت ببرید.

اهمیت کاربر رایانه در شعبات

کاربر رایانه در یک شعبه کلیدی‌ترین مسئول در آن شعبه است. اگر او نباشد تا دستگاه تشخیص هویت را اداره کند، حتی نمی شود یک رای هم اخذ کرد و کل شعبه مختل می‌شود.

دانلود فایل آموزش کاربران کامپیوتر

برگزاری انتخابات به صورت الکترونیک از دوره قبل به صورت الکترونیکی برگزار می‌شود. برگزاری انتخابات به صورت الکترونیک از چند جنبه مزیت دارد.

اولا،  زمانی که انتخابات به صورت الکترونیک برگزار می‌شود. سرعت کار بیشتر می‌شود. بسیاری از فرایند‌های که در گذشته به صورت دستی انجام میگرفت، به لطف الکترونیک بود حذف شده و هما کارها به سرعت و بدون اتلاف زمان انجام می‌شود.

دوما، دقت این روش بسیار بیشتر است؛ برای مثال در ثبت شماره ملی رای دهندگان از بارکدخوان استفاده می‌شود، این دستگاه هم سرعت کار را بیشتر می‌کند  و هم میزان دقت آن را بیشتر می‌کند و میزان خطا به صفر می‌رسد.

سوما، آفلاین بودن و آنلاین بودن مفاهیمی است که چند ساله به بحث‌های پرطرفدار تبدیل شده است. به اسطه برقراری ارتباط اینترنتی و اینترانتی در انتخابات خطاهای رایج در انتخابات به روش سنتی برطرف شده است. برای مثال وقتی فردی به نام ایکس با کد ملی ایکس رای می‌دهد؛ اطلاعات او در دیتابیس کشور ذخیره می‌شود و کس دیگری نمی‌تواند مجددا با آن کد ملی رای دهد.

در کل به این نتیجه می‌رسیم که انتخابات دیر یا زود باید به صورت تمام الکترونیک برگزار شود. در هر شعبه‌ای که انتخابات به صورت الکترونیک برگزار می‌شود، فردی با عنوان کاربر کامپیوتر انتخابات مسئولیت برقراری ارتباط را  به عهده دارد.  که ما در این مقاله به بخشی از وظایف او می‌پردازیم.

وظایف کاربر کامپیوتر در انتخابات

نام فایل دانلود پاورپوینت  و فیلم آموزش کاربران کامپیوتر
فرمت فایل پاورپوینت قابل ویرایش (PPT) + ویدیو
 تعداد صفحات 30 صفحه + ویدیو
قیمت —– تومان
۲ نظرات
 1. علی حسنوند می‌گه

  سلام فایل اموزش کاربذ انتخابات نیست چرا؟؟ 🤔

  1. دوردی پرشور می‌گه

   متاسفانه فایل هنوز تدوین نشده

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشه.

پیام شما ارسال شد