آموزش زبان انگلیسی برای تازه کارها | بروزرسانی 2018

0

آموزش زبان انگلیسی برای تازه کارها | بروزرسانی 2018

آموزش زبان انگلیسی به مبتدیان می تواند چشم اندازی ترس آور باشد، به ویژه هنگامی که این افراد، یک گروه تک زبانه هستند و شما هیچ چیزی از زبانشان نمی دانید، یا این افراد گروهی چند زبانه هستند و تنها زبان مشترک بین آنها انگلیسی است و از شما خواسته شده تا به آنها تدریس کنید. با این وجود، نه تنها می توان  فقط به زبان انگلیسی به مبتدیان تدریس کرد، بلکه این مرحله می تواند یکی از پربارترین سطوح برای آموزش باشد. در اینجا نکاتی برای آموزش زبان انگلیسی به مبتدیان ارائه شده است که  به شما برای موفقیت در تعلیم شاگردانتان به جهت افزایش مهارتشان کمک می کند:

  1. دستورالعمل های آموزشی تان روشن و ساده باشد.

مخاطب قرار دادن دانش آموزان کلاس، به خصوص کسانی که به تازگی ملاقات کرده اید، و توضیح فعالیت های کلاسی با مودبانه ترین زبان می تواند وسوسه انگیز باشید. ضمن اینکه هیچکس دوست ندارد بی ادب باشد. با این حال، دانش آموزانی که تنها چند کلمه انگلیسی بلدند، تازه اگر همان چند کلمه را هم بلد باشند، وقتی می گویید «خوب، حالا اگه اشکالی نداره کاری که ازتون می خوام انجام بدید اینه که فقط یک لحظه بلند شید و به جلوی کلاس بیایین. لطفا کتابتون رو هم با خودتون بیارید. می تونیم همه این کار رو انجام بدیم؟»، متوجه حسن نیت شما نخواهند شد.

در عوض، برای آموزش زبان انگلیسی به مبتدیان لازم است دستورالعمل ها را کاملا شفاف و با استفاده از کمترین کلمات ضروری مطرح کنید و هر زمان که امکان پذیر است، با ایما و اشاره این دستورات را نشان دهید. دستورالعمل های طولانی را به واحدهای کوچکتر تقسیم کنید. اگر می خواهید مودب باشید، «لطفا» و «متشکرم» کافیست. مثلا بگویید: «همه – لطفا کتابتون رو بردارید. بلند شید. حالا، بیایید اینجا. متشکرم.»

  1. بگذارید اول گوش دهند.

 

خیلی احتمال دارد که دانش آموزان مبتدی بخواهند با کلماتی مثل بیا و برو شروع به تمرین صحبت کردن کنند. با این حال، کمی طول می کشد تا گوششان به صداهای یک زبان جدید عادت کند و همه نیز در یادگیری باهوش نخواهند بود؛ دانش آموزان را قبل از آنکه فرصت کافی برای گوش دادن داشته باشند، به صحبت کردن وادار نکنید (البته این نکته به این معنا نیست که شما فقط باید جلوی کلاس حرف بزنید؛ هنگام آموزش مبتدیان، بیشتر از سایر سطوح، باید به آنچه می گویید، دقت کنید و زبانتان را درجه بندی کنید).

  1. با تمرین، تکرار، تمرین، تکرار، تمرین … درک می کنید.

مبتدیان وقتی با صداهای زبان جدید درگیر می شوند، به تکرار و تمرین زیادی نیاز دارند. ممکن است خسته کننده به نظر برسد که بارها همان جمله را تکرار کنید، اما این کار برای آموزش زبان انگلیسی به مبتدیان لازم است. هنگام تمرین جمله جدید، سعی کنید عقب گرد کنید. جمله را به قسمت های کوچک قابل کنترل تقسیم کنید و سپس آن را به طور برعکس از پایان جمله به آغاز آن بسازید؛ این کار کمک می کند تا اطمینان حاصل کنید که آهنگ صدایتان طبیعی و گفتار شما مرتب است. به عنوان مثال، «Would you like a cup of tea» را به این ترتیب بشکنید:

Tea> cup of tea> like a> like a cup of tea> would you> would you like a cup of tea?

  1. زبان کلاس را زودتر مشخص کنید.

 

زبان کلاس معمولا با تدریس کودکان مرتبط است، اما واقعا به مبتدیان بزرگسال نیز کمک می کند. مهم نیست که فضای کلاستان چقدر دوستانه و آرام باشد، یادگیری یک زبان جدید هنوز هم بسیار دلهره آور است، به ویژه هنگامی که احساس می کنید کاملا آنچه را که روی می دهد دنبال نمی کنید، یا ممکن است از شما خواسته شود چیزی بگویید که احساس می کنید برای گفتنش آماده نیستید. خیلی بهتر است که دانش آموزان را از پیش برای زبان کلاس آماده کنید. این کار به مبتدیان کمک می کند تا درس را به آرامی دنبال کنند.

  1. از عبارات فرا زبانی اجتناب کنید.

وقتی دانش آموزان نمی توانند از ساختار واقعی زبانی استفاده کنند، لزومی ندارد عبارات فرازبانی را بدانند. به مبتدیان نگویید که چطور چیزی را بگویند بلکه به آنها نشان دهید. تا جایی که می توانید متن در اختیارشان قرار دهید. سوالاتی بپرسید که بدانید آیا مطلب را فهمیده اند یا خیر و هرگز نپرسید که فهمیدید یا نه.

  1. فراموش نکنید که دانش آموزان در زبان مادری خود روان هستند.

هنگام آموزش زبان انگلیسی به مبتدیان شاید به راحتی فراموش کنید که هر یک از دانش آموزان در پشت این تلفظ های غلط و جملات شکسته، افکار متقاعد کننده ای در زبان مادری خود دارند که سعی می کنند به زبان انگلیسی آن را منتقل کنند.

به عنوان معلمان زبان انگلیسی نه تنها باید صبور و انگیزه دهنده بوده و در حین آموزش زبان انگلیسی به مبتدیان، از دلیل اشتباهاتی که می کنند آگاه باشیم، و فاصله بین گفتارهایشان را به خوبی پر کنیم، بلکه باید در حین تدریس چنان عمل کنیم که در عین حفظ طبیعی بودن وزن زبان، به مبتدیان بفهمانیم که تمام وقت با دانش آموزان مکالمه می کنیم و به حرف هایشان گوش می کنیم. ارتباط برقرار کردن و گفتگو با دانش آموزان به عنوان یکی از ابتدایی ترین مراحل آموزش حائز اهمیت است.

  1. درس را به خوبی آماده کنید و مبتدیان را به حرف زدن وادارید.

گرچه آموزش زبان انگلیسی به مبتدیان شامل پیشرفت کند و تکرار مکرر است، اما این بدین معنی نیست که باید فعالیت های یکسان بارها و بارها تمرین شود. اطمینان حاصل کنید که طیفی از فعالیت ها را برای استفاده آماده کنید و هرگز بدون فکر کردن در مورد نحوه اداره کلاس و نحوه حل سوالات احتمالی و سردرگمی های بالقوه، در کلاس حاضر نشوید. احتمال سردرگمی در این سطح بسیار بیشتر از سطوح بالا است.

همین طور هنگام آموزش زبان انگلیسی به مبتدیان باید به خاطر داشته باشید که نمی توان انتظار داشت که مکالمات در این سطح به راحتی پیش برود. پس مسئولیت اصلی به عهده شماست که دانش آموزان را به حرف زدن وادارید.

 

خلاصه کلام

در نهایت، از آموزش زبان انگلیسی به مبتدیان لذت ببرید. گرچه این سطح از بسیاری جهات دشوارترین سطح است اما می تواند بسیار رضایت بخش نیز باشد. این که ببینید دانش آموزانتان از هیچ به دانستن چند کلمه و جمله رسیده اند و می توانند مکالماتی را برقرار کنند، بسیار دلنشین است و اگر مبتدیان در این سطح از تلاش اولیه خود لذت ببرند، می توانند مسیر خود را برای دستیابی به موفقیت های بیشتر هموار کنند.

 

 

مقالات خواندنی: 

کنکور زبان 98 | 6 قانون ضروری برای دانش آموزان نظام 6.3.3

کنکور زبان 98 چه می شود؟ بخوانید و بدانید! روش ها و ترفندهای 98

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشه.

پیام شما ارسال شد