اقدام پژوهی برای مقطع ابتدایی | سفارش و دانلود

اقدام پژوهی برای مقطع ابتدایی

0

اقدام پژوهی برای مقطع ابتدایی | سفارش و دانلود

شهید رجاییمعلمی شغل نیست، معلمی عشق است. اگر به‌عنوان شغل انتخابش کرده‌ای، رهایش کن و اگر عشق توست، مبارکت باد. «شهید رجایی»

اقدام پژوهی طی سال‌های اخیر به یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین موضوعات در حوزه آموزش‌وپرورش تبدیل شده است که معلمان با به‌کارگیری آن، می‌توانند بر مشکلات و معضلات موجود در بحث آموزش یا پرورش، غلبه کنند. خداوند موهبت این عشق بزرگ را در دل‌های شما معلمان عزیز قرار داده تا به تکامل بشریت کمک کنید و باافتخار در راستای بهبود و رشد تعلیم و تعلم بکوشید. معلمی حرفه‌ای است به مهارت‌هایی اساسی مثل حوصله، تصور خلاق، ارتباطات، یادگیری مداوم، تطبیق‌پذیری و … نیاز دارد.

موضوع اقدام پژوهیدور از ذهن نیست که شما معلمان عزیز در حرفه‌تان به هر دلیلی دچار مشکل شده باشید. به وجود آمدن مشکل به‌خودی‌خود امری طبیعی است اما آنچه این بین مهم است، توانایی حل مسائل و مشکلات است. اینجاست که موضوع اقدام پژوهی، اهمیت پیدا می‌کند.

 

 

 

اقدام پژوهی چیست؟

اقدام پژوهی که با واژه کنش پژوهی مترادف است درواقع یک روش علمی، نظام‌مند، کارآمد و بهترین شیوه حل مسئله برای از بین بردن مشکلات یا ارتقاء بازدهی در محیط آموزشی و کلاس درس محسوب می‌شود و بیشتر کارورزان معلمی و گاهی هم مدیران و هنرآموزان آن را به کار می‌گیرند تا با اِعمال تغییر و اصلاح، به وضع مطلوب برسند. اقدام پژوهی می‌تواند به‌صورت فردی یا گروهی انجام شود. اغلب مسائل و مشکلات آموزشی و پرورشی، بیشتر در مقاطع ابتدایی بروز می یابند که این قضیه، اقدام پژوهی برای مقطع ابتدایی را تبدیل به یکی از رایج‌ترین انواع اقدام پژوهی کرده است.

اهداف اقدام پژوهی:

برای اقدام پژوهی اهداف زیادی برشمرده‌اند که ما تا اینجا به رایج‌ترین آن‌ها اشاره کردیم. اما اقدام پژوهی، اهداف دیگری نیز دارد که اکنون شما را با برخی از مهم‌ترین آن‌ها آشنا می‌کنیم.

  • بهبود بخشیدن و رفع مسائل و مشکلاتی که در شرایط خاص به وجود می‌آید؛ مانند وضعیت کنونی که شیوع ویروس کرونا سازوکارهای آموزشی را تحت تأثیر قرار داده و تغییر و اصلاح نظام آموزشی را به یک ضرورت تبدیل کرده است.
  • افزودن رویکردهای نوین یا به‌روز شده آموزش و یادگیری
  • تلاش برای بهبود ارتباط کلامی و رفتاری بین معلم و دانش آموزان که این امر در اقدام پژوهی برای ابتدایی اهمیت زیادی دارد.
  • کشف استعدادها و مهیاکردن زمینه مناسب جهت رشد و شکوفایی توانایی معلمان
  • پیشبرد اهداف محیط آموزشی
  • متمایزسازی معلم خوب و متعهد از یک معلم معمولی
  • تقدیر و تکریم فعالیت‌های پژوهشی معلمان و دیگر همکاران فرهنگی
  • افزایش توانایی تحلیل معلمان
  • بالا بردن خودآگاهی معلمان

انواع اقدام پژوهی

اقدام پژوهی حوزه‌ای گسترده است که مفاهیم متعدد و متنوعی را در زمینه آموزش‌وپرورش بهینه دربر می‌گیرد که اقدام پژوهی ابتدایی، اقدام پژوهی راهنمایی، اقدام پژوهی معلم و مربی پرورشی، اقدام پژوهی پرخاشگری، اقدام پژوهی املا و … از آن جمله‌اند.

مراحل اقدام پژوهی

برای اقدام پژوهی معیار، قانون یا رویکرد واحدی وجود ندارد. بلکه هر معلم به‌عنوان یک رهبر تحول آموزشی و در جهت توسعه توانایی حرفه‌ای خود می‌تواند راهی را برگزیند. ما نیز در این مطلب یکی از چندین رویکرد اقدام پژوهی را برای شما شرح می‌دهیم. مراحل این رویکرد عبارت‌اند از: برنامه‌ریزی، اقدام، مشاهده، بازتاب.

برنامه ریزی

برنامه‌ریزی: در گام نخست باید مسئله را شناسایی کنید. همان مسئله یا مانعی که مزاحم حرکت روبه‌جلوی شماست. اینجاست که ضرورت اقدام پژوهی احساس می‌شود.

 پس از تشخیص مسئله، باید ساعت‌ها در مورد آن فکر کنید و از خود بپرسید چه چیزی کیفیت آموزشی شما را پایین آورده؟ و به دنبال راهکاری باشید تا برای بررسی و توصیف مسئله و رفعش، از آن کمک بگیرید. باید مهارت‌های گفتاری، رفتاری و فنون آموزش گذشته‌ی خود را بررسی نموده، نقاط ضعف و قوت را بیابید و ضمن تقویت مهارت‌هایتان، کاستی‌ها را برطرف کنید.

موفقیت راه‌های زیادی دارد. می‌توانید با مشورت و تبادل فکری با همکارانتان به بررسی مسئله و یا توسعه مهارت حرفه‌ای بپردازید. مطمئناً راهکارهای زیادی پیدا می‌کنید. انتخاب یک راه‌حل از بین چند راه‌حل، مهم‌ترین بخش اقدام پژوهی است. با بررسی مزایا و معایب هر یک از راهکارها، می‌توانید پیش‌بینی کنید که کدام‌یک از آن‌ها مناسب‌تر بوده و بهتر می‌توانند به بهبود وضع نامطلوب فعلی، کمک کنند. حالا وقت آن رسیده چگونگی اجرای اقدامات اقدام پژوهی را برنامه‌ریزی نموده و شرایط را برای اقدام بهینه آماده‌ سازید.

اقدام

اقدام: یادتان باشد پس از یافتن راه‌حل باید کم‌کم دانش‌آموزان را با خود همگام سازید. نباید به ‌یک‌باره وارد عملیات اقدام پژوهی شوید. شاید کلاس ظرفیت رویارویی با تغییر ناگهانی را نداشته باشد و این امر برای دانش‌آموزان به‌راحتی قابل‌پذیرش نباشد. به همین دلیل ممکن است نتیجه خوبی نگیرید. برای نتیجه‌گیری از اِعمال راهکار انتخابی، زمان تعیین کنید. به خودتان و دانش‌آموزان فرصت دهید تا با ارتقای مهارت‌ها طی یک بازه‌ی زمانی مشخص و از پیش تعیین‌شده، متناسب با معیارها، تغییر کنید. در این مرحله از اقدام پژوهی از مشورت با همکاران مجرب و افراد متخصص در زمینه موردنظر غافل نشوید، هرچند تصمیم نهایی باز با خود شما معلمان است. فراموش نکنید که نظارت سخت‌گیرانه بر لحظه‌به‌لحظه‌ی این مرحله از اقدام پژوهی را جدی بگیرید.

مشاهده

مشاهده: در این مرحله از باید با دقت تمام، به بررسی عملکرد خودتان و دانش‌آموزان بپردازید. شاید بپرسید به چه چیزی باید دقت کنید؟ پیشنهاد ما به شما این است که شواهد شما باید مبتنی بر شاخص‌های ارزیابی مشخص و پذیرفته‌شده‌ای باشد. شاخص‌هایی قابل‌سنجش و مربوط که به شما بگویند وضعیت فعلی همان وضعیت مطلوب است یا نه؟ شاخص‌هایی که بررسی آن‌ها تعیین می‌کند چقدر با اهداف فاصله‌داریم؟ مطلوب بودن این شاخص‌ها در وهله اول بهبود عملکرد و توسعه مهارت حرفه‌ای معلم و سپس پیشرفت دانش‌آموز را نشان می‌دهد. به‌عبارت‌دیگر، از طریق مقایسه وضعیت کنونی با وضعیت اولیه، بهبود یا عدم بهبود عملکرد خود را مشاهده خواهید کرد.

بازتاب

بازتاب: اکنون زمان آن فرارسیده که بازتاب اقدام پژوهی را ببینید؛ اما چگونه؟ یک فرم نظرخواهی یا حتی گفتگوی شفاهی با همکاران، دانش‌آموزان و والدین و اساساً هر کسی که در جریان کار بوده این امکان را به شما می‌دهد تا متوجه شوید آیا رویکرد مثبتی داشته‌اید یا نه؟ باید از آن‌ها بازخوردهای موثر بگیرید.

 

سخن آخر

امید است این مطلب توانسته باشد به شما در زمینه آشنایی با موضوع اقدام پژوهی کمک کند. شایان‌ذکر است که آژانس کنکور، موسسه‌ای است که با تکیه بر تجربه و تیم توانمند و متخصصی که دارد این اطمینان خاطر را برایتان ایجاد می‌کند که با یک اقدام پژوهی جامع و اثربخش به شما عزیزان در نیل به اهداف آموزشی‌تان یاری برساند.

 

تولید محتوای الکترونیکی برای مدارس 1399

سفارش تولید محتوای آموزشی + الکترونیکی + ویدیویی برای آموزش مجازی در مدرسه

 

 

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشه.

پیام شما ارسال شد