برنامه‌ریزی کنکور 1401

چرا باید برنامه ریزی کنکور 1401 را جدی بگیریم؟

0

برنامه‌ریزی کنکور 1401

برنامه‌ریزی برای کنکور اهمیت فوق‌العاده زیادی دارد. حتی می‌توان به جرات گفت مهمترین رکن زمینه‌سازی برای کنکور همین برنامه‌ریزی است.
برنامه‌ریزی در هر کاری مفید است و به کارهای شما نظم می‌دهد. حتی در زمانهای شما نیز صرفه‌جویی می‌شود. 
وقتی روی برنامه پیش بروید خودتان خواهید فهمید چقدر کار آسان می‌شود و زمان برای رسیدگی به کارهای دیگر و حتی مرور مجدد دروس نیز خواهید داشت.

پس این مورد را جدی بگیرید و هر لحظه و هر زمان برای همه کارهای خود برنامه‌ریزی داشته باشید.

برنامه ریزی کنکور 1400
برنامه ریزی کنکور 1400 | منبع عکس

اهمیت برنامه‌ریزی کنکور 1401

بسیاری از افراد، میزان مطالعه زیادی برای کنکور دارند، ولی نمی‌توانند با رتبه‌‌های برتر کنکور رقابت کنند، چون برنامه‌ریزی اصولی و دقیقی ندارند.

برنامه‌ ریزی کنکور 1401 خواه‌ناخواه باعث می‌شود شما امکانات و منابع مورد نیاز برای درس خواندن را هر چه زودتر فراهم کنید. چون می‌بینید زمان برای اصولی درس خواندن و مرور دروس خیلی کم است و اگر برنامه‌ریزی برای کنکور 1401 درست انجام شود، خواهید دانست که برای رسیدن به رتبه عالی باید از تمام لحظات خودتان استفاده کنید.

تمام افراد موفق در زندگی‌شان برنامه‌ریزی داشتند. بدون نظم و برنامه‌ریزی هیچ کاری را نمی‌شود درست انجام داد.

برنامه‌ریزی یک تصویر ذهنی و نقشه راه به شما می‌دهد. بدون برنامه‌ریزی مثل اینست که بخواهید چشم‌بسته یک مسیری را طی کنید، و مطمئنا به مشکل بر می‌خورید.

برنامه ریزی کنکور 1400
برنامه ریزی کنکور 1400 | منبع عکس

اهمیت برنامه‌ریزی کنکور 1401 از الان :

شاید تصور کنید برنامه‌ریزی کنکور 1401 از الان زود است. ولی با یک حساب سرانگشتی خواهید دانست که هر چه برنامه‌ریزی را به عقب بیندازید چقدر از فراگیری بهتر و مرور دروس عقب می‌مانید.

شاید اگر دیر شروع کنید بتوانید دروس را تمام کنید ولی وقتی برای مرور نماند و به مرور تمام مطالب که شاید نهایتا ۱ ماه طول بکشد و کمک بزرگی به شما در رتبه برتری دارد نمی‌رسید.
خواندن تمام مطالب برای سری اول باعث می‌شود ۲۰-۳۰ درصد مطالب در ذهن بماند و بقیه یک تصویر مبهم است که با یک مرور دوباره کل مطالب ۷۰-۸۰ درصد مطالب در ذهن می‌ماند.
اگر طوری برنامه‌ریزی کنید که بتوانید برای بار سوم مرور کنید که عالی می‌شود و کل مطالب در ذهن می‌ماند وگرنه با یادداشت نکته‌ها و مطالب مهم برای بار سوم تنها همان نکته‌ها را مطالعه می‌کنید و نتیجه مطلوب می‌گیرید.
کسی که برنامه‌ریزی نکند شاید همان بار اول هم موفق به خواندن کامل دروس نشود. و چه جای افسوس دارد که ماه‌ها طول بکشد و بار اول را بخواند ولی به مرورها که ۱۵ روز الی ۱ ماه طول می‌کشد، نرسد. پس اینجاست که به اهمیت برنامه‌ریزی، آن هم از الان پی می‌بریم.

برای برنامه‌ریزی کنکور 1401 به چه چیز نیاز است؟

اولین چیزی که باید به آن فکر کنید این است که هدف خود را از درس خواندن مشخص کنید. مثلاً خود را با چه رتبه‌ای تصور می‌کنید و یا اینکه کدام دانشگاه و کدام رشته را در نظر دارید؟ اگر هدف نهایی خود را مشخص نکرده باشید فرقی نمی‌کند که خودتان برنامه ریزی کنید یا بهترین مشاور کشور، در هر صورت به برنامه‌ی خود پایبند نخواهید بود. بررسی کنید و ببینید که برای رشته‌ی دلخواهتان چه رتبه‌ای را باید بیاورید و هر درس را در کنکور چند درصد باید بزنید و سپس برنامه ریزی کنکور 1401 را انجام دهید یا برای آن به مشاور تحصیلی مراجعه کنید.

حال شاید یک نفر انگیزه‌ای در خود ندید، باز نباید دست روی دست بگذارد تا انگیزه پیدا کند. زیرا برنامه‌ریزی تا حدودی در انسان انگیزه ایجاد می‌کند.

برای اینکه انگیزه پیدا کنید تنها عبارت زیر کافیست:

“اون لحظه ای که سر جلسه کنکور وقتت تموم میشه و بهت گفتن داوطلبان گرامی لطفا پاسخنامه خود را تحویل دهید؛ جوری نباشه که یه آه بکشی و به خودت بگی کاش بیشتر می خوندم.”

باید دقت داشته باشید که حجم دروس برای کنکور کم نیست و حتی ممکن است با وجود برنامه ریزی هم وقت برای مرور کم بیاورید لذا تا برنامه‌ریزی می‌کنید خیلی مسائل برایتان روشن می‌شود و می‌فهمید که چقدر زمان دارید و در صورت وقت‌کشی دیگر وقتی برای جبران ندارید. همین احساس خطر باعث می‌شود زود دست به کار شوید و یک انگیزه درست و حسابی درونتان ایجاد می‌شود و شما را به جلو می‌راند، به گونه‌ای که دیگر خودتان را ملزم می‌دانید با برنامه پیش روید. 

 

ما با برنامه‌ریزی برای کنکور 1401 متوجه چه مواردی می‌شویم؟

برنامه‌ریزی برای کنکور 1401 به شما خواهد گفت:

 1. شما برای هر کدام از دروس چقدر باید وقت بگذارید. 
 2. مرور دروس هر سال تحصیلی چقدر زمان می‌برد.
 3. برای خواندن منابع کنکور چقدر باید وقت بگذارید.
 4. خواندن دروس را کی باید تمام کنید و بقیه فرصت خود را به مرور کردن اختصاص دهید.

 

بنابراین برنامه‌ریزی را جدی بگیرید و از هم‌اکنون برنامه‌ریزی را شروع کنید.

 

نکته۱: حجم دروس زیاد است و بدون برنامه‌ریزی محال است بتوانید از پس تمام دروس برآیید، زیرا شما باید با حوصله درس بخوانید و اگر دیر شروع کنید مدام استرس خواهید داشت و نهایتاً مقداری از دروس نخوانده باقی خواهد ماند.
نکته۲: شما باید درس خواندن خودتان را طوری تنظیم کنید که تا چند هفته قبل از کنکور تمام منابع را خوانده باشید و چند هفته آخر را تنها به مرور اختصاص دهید. باید وقت کافی برای تست زدن داشته باشید که هم روش مدیریت زمان سر جلسه کنکور را یاد بگیرید هم با سوالات کنکور آشنا شوید.

روش‌های درست در برنامه‌ریزی:

موفقیت در کنکور، به روشی که ما در برنامه‌ریزی به کار می‌بندیم، بستگی دارد. گاه برنامه‌ریزی اشتباه باعث می‌شود انرژی زیادی از ما گرفته شود و ما از روش‌های نادرستی استفاده کنیم. برای مثال:

 • ما باید نقاط ضعف و قوت خود را بشناسیم.
 • انرژی خود را صرف خواندن مطالبی که بار علمی کمی دارند نگذاریم، در عوض تنها نکته‌های آن را بخوانیم.
 • خلاصه‌نویسی و یادداشت نکات مهم به شما کمک می‌کند تا برای مرور دوباره، وقت زیادی را صرف نکنید‌ ولی حتی‌الامکان انرژی خود را صرف خلاصه‌نویسی نکنید و خلاصه‌های خوب و بی‌نقص را در قالب جزوه‌ها و سی‌دی‌ها از جاهای معتبر تهیه کنید و از آنها استفاده کنید.
 •  برنامه‌ریزی نادرست گاه باعث می‌شود ما وقت خود را بیشتر صرف خواندن دروسی کنیم که خودمان علاقه داریم و دروس سخت را رها کنیم یا بگذاریم برای بعد؛ در حالیکه اگر بخواهید حتماً موفق شوید بهتر است اول، وقت خود را صرف خواندن دروس سخت کنید. 
 • در طول یک روز فقط دروس تخصصی یا دروس عمومی را مطالعه نکنید بلکه مطالعه دروس عمومی و تخصصی و تست‌زنی را به طور همزمان در برنامه روزانه خود قرار دهید، انجام مطالعه با روند مشابه، موجب خستگی ذهن شما می‌شود.
 • در مدت زمانی که برای مطالعه دروس در نظر می‌گیرید، حتما وقت استراحت را قرار دهید.
 • قبل از برنامه‌ریزی، با ضرایب دروسی که در کنکور وجود دارند، آشنا شوید و طبق اولویت‌بندی، زمان مناسب را برای مطالعه هر درس قرار دهید.
گاه داوطلبان کنکور از این موارد و موارد مشابه بی‌اطلاع هستند، بنابراین برای اینکه وقت و انرژی خود را در سمت و سویی به کار بگیرند که بیشترین بازدهی را بدهد حتماً در برنامه‌ریزی برای کنکور 1401  از یک مشاور و شخصی با تجربه کمک بگیرند تا بتوانند در کمترین زمان بهترین نتیجه را بگیرند.

سال کنکور، سال فوق‌العاده حساسی است که بسیار سرنوشت‌ساز بوده و فرصتی برای آزمون و خطا ندارید.

اهمیت مشاوره تخصصی کنکور 1401 برای این است که شما از افرادی که این مسیر را خود رفته‌اند و با تمام سختی‌های راه آشنا هستند، آشنا می‌شوید و میزان خطاهای خود را برای برنامه ‌ریزی کنکور 1401 کاهش می‌دهید.

 

مقالات خواندنی:

 

تاثیر معدل در کنکور 1400 – ۱۴۰۰ نظام جدید‌ها (آخرین تصمیم سنجش)

چه مباحثی از کنکور 99 حذف شدند؟ (حذفیات کنکور 99)

در مورد مشاوره انتخاب رشته کنکور 1400 چه می دانید؟

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشه.

پیام شما ارسال شد