سرنوشت کنکور 1400 چه می‌شود؟ (ظرفیت پذیرش-تاثیر معدل-تغییرات-نظام جدید)

سرنوشت کنکور 1400

15

کنکور 1400 چه‌ می‌شود؟

این روزها که در شرایط بی‌ثبات اقتصادی به سر می‌بریم متاسفانه برخی ندانسته با تعمیم این بی‌ثباتی به ثبات قوانین از جمله قوانین کنکور 1400 و حاشیه‌سازی باعث ایجاد تشویش در ذهن شما داوطلبان می‌شوند به همین دلیل قصد داریم با بررسی این موضوع به شما کمک کنیم تا بتوانید با ذهنی فارغ از حواشی، عدم ثبات قوانین مختلف کنکور، بی‌دغدغه برای رسیدن به هدف خود تلاش کنید!

یکی دیگر از نگرانی‌ها و شایعه‌ها نیز قوانین بالقوه‌ای است که ممکن است از طرف مجلس باعث لغو کنکور 1400 یا نهایتا تغییر زمان و شرایط برگزاری کنکور امسال است. هر روز داوطلبان تماس می‌گیرند و نگرانی خود درباره پاندمی ویروس کرونا و نتایج آن در کنکور می‌پرسند. اما بحثی که امروز بیشتر در مورد آن می‌نویسیم موارد زیر خواهد بود:

سرنوشت کنکور 1400 چه می شود؟

یکی از دغدغه‌های ایجاد شده؛ ادامه داشتن کنکور نظام قدیم بود که، تیر خلاص آن زده شد و دیگر کنکور نظام قدیم نداریم. اینکه بالاخره سرنوشت کنکور 1400 چه می‌شود؟  چقدر می‌شود به ثبات قوانین امید بست! آیا کرونا کنکور را لغو می‌کند؟

آیا کرونا بالاخره کنکور ۱۴۰۰ را لغو می‌کند؟

اگه یادتان باشه، پارسال شاهد یک جروبحث‌هایی بین مافیای کنکور و موافقان لغو کنکور بودیم. دکتر مجید حسینی از یک طرف و مافیای کنکور از طرف دیگر به ترتیب در تلاش برای لغو و برگزاری کنکور سراسری 1399 بودند. درسته امسال به احتمال زیاد مخالفان برگزاری کنکور ۱۴۰۰ توان مقابله با قدرت سیستماتیک کنکور و عوامل آن را ندارند، ولی این اعتراض‌ها و مخالفت‌ها قطعا تاثیر خود را در کنکور سال‌های آینده خواهد گذاشت و امیدواریم مجلس درست‌ترین تصمیم را برای برگزاری کنکور امسال اتخاذ نماید. که چند مورد بسیار مهم باز هم نگرانی در خانواده داوطلبان و داوطلبان بدشانس این قرن را بیشتر کرده است:

 • ممنوعیت واردات واکسن از خارج از کشور
 • پیدایش ویروس خطرناک‌تری به نام، کرونای انگلیسی
این در حالی است که عده‌ای داوطلبان سخت تلاش کرده‌اند و می‌خواهند خودشان را در این آزمون کشوری محک بزنند و به واسطه رتبه خوب در رشته و دانشگاه مطلوب خود قبول شوند.

پارسال همین موقع‌ها یک خبر سکوت سنگین مخالفان و موافقان کنکور را در هم شکست: پارسال در مصاحبه‌ای که با اعضای دولت انجام شدو به نقل از خبرگزاری مشرق؛ دکتر واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی، کنکور امسال در چهار روز برگزار می‌شود.

اخبار جدیدتر را مبنی بر لغو کنکور 1400 و تصمیم گیری نسبت به کنکور 1400 را به محض انتشار در همین جا منتشر می‌کنیم.

صرف نظر از بحث حذف کنکور که این روز‌ها مجددا بحث داغی شده است، آنچه مسلم است کنکور 1400، یا همانند کنکور 99 به صورت دو آزمون مجزا برای نظام قدیم و جدید برگزار نمی‌شود و به روند سابق تک آزمون برمی‌گردد !

در هر دو صورت از امسال چیزی به نامه قدیم و جدید نداریم، فقط کنکور نظام جدید 1400 رو داریم و السلام؛ ختم کلام. 

پس اون همه کتابی که مافیا چاپ کرد چی می‌شه؟ خیالت راحت، میدن لبو فروش‌ها

حالا کنکور 1400 با طعم نظام جدید چطوریه؟

علیرغم اینکه پایه و اساس کتب درسی نظام جدید برهمان چارچوب نظام قدیم استوار است اما نمی‌توان تغییرات را نادیده گرفت هر چند جزئی باشد؛ به طور مثال کسی که به کتاب زیست نظام قدیم کاملا مسلط باشد اما نداند که معادل لاتین آنتی بیوتیک در کتاب جدید پادزیست است قطعا با مشکل مواجه خواهد شد و این واژه به راحتی قابل حدس‌زدن هم نیست.
تغییرات در دروس عمومی  به مراتب بیشتر است مثلا درس عربی بر عکس کتاب نظام قدیم بیشتر مکالمه محور است تا قاعده محور؛ بنابراین پیشنهاد می‌شود تا وقتی آزمون نظام قدیم برگزار می شود داوطلبان نظام قدیم در آزمون مخصوص خود ثبت نام کنند!

آیا کنکور 1400 به صورت نظام جدید برگزار خواهد شد؟

پارسال احتمال اینکه کنکور 1400 فقط به صورت نظام جدید برگزار شود، ضعیف است اما و ما به کنکوری‌ها پیشنهاد می‌کردیم که حتی اگر به صورت سطحی هم که شده کتب نظام جدید را از نظر بگذرانید بد نیست و اگر در برنامه‌ ریزی کنکور ۱۴۰۰ یک ساله‌ای که برای خود تنظیم می‌کنید زمانی را هم به مرور کتب نظام جدید اختصاص دهید ضرر نکرده اید! چه بسا احساس کردید اگر در آزمون نظام جدید ثبت نام کنید شاید موفق تر هم باشید! البته پارسال خیلی از فعالان کنکور بر این باور بودند که شرایط کنکور نظام جدید بهتر نظام قدیم است و برای افرادی که قصد شرکت مجدد در کنکور دارند؛ نظام جدید را پیشنهاد می‌کنند. حالا دیگه خیال شما راحت شد، هر چی که هست، جدیده! پس با خیال راحت منابع‌تان رو تهیه کنید و شروع کنین. 

نتیجه گیری: از آنجایی که در آزمون نظام جدید که سه ساله است حجم دروس نسبت به نظام قدیم که چهار ساله بوده کمتر شده و مطالب به نسبت روان‌تر و راحت‌تر شده و افراد ترجیح می‌دهند که خود را با مطالعه کتب جدید هماهنگ کنند بنابراین با کم‌شدن متقاضیان ثبت‌نام در کنکور نظام قدیم، خود به خود کنکور به سمت برگزاری تک آزمون فقط به صورت نظام جدید پیش رفت!

تاثیر معدل در کنکور 1400 مثبت یا قطعی؟

هر سال ده هزار نفر در گروه آزمایشی تجربی معدل کتبی بالای 19 و نزدیک به 20 دارند و توقع تاثیر معدل در کنکور 1400 را دارند و عده‌ای با معدل کم که نگران تاثیر قطعی معدل در کنکور ۱۴۰۰ هستند؛ اما اگر تاثیر معدل به صورت مثبت باشد هم گروه معدل بالا راضی خواهند بود و هم گروه معدل پایین از تاثیر منفی متضرر نشده‌اند و هر دو دسته را راضی نگه خواهد داشت. قرار بود تاثیر معدل در سال 98 به صورت 30 درصد قطعی باشد که مورد اعتراض واقع شد. اعتراض نتیجه داد و در نهایت  تاثیر معدل به صورت 30 درصد مثبت اعمال شد که احتمالا این روند در سال 99 و کنکور 1400 نیز ادامه پیدا خواهد کرد.

اگر شما از آن دسته معدل داغون‌هایی هستید که حتی نمی‌توانید با سوابق تحصیلی در پذیرش بدون آزمون شرکت کنید و با امید و تلاش فراوان سعی در جبران با شرکت در آزمون سراسری را دارید تاثیر منفی معدل ممکن است حاصل زحمات شما را خنثی کند؛ بنابراین سعی کنید از حق اعتراض خود غافل نشوید که حتما تاثیر گذار خواهد بود. 

داوطلبانی که معدل داغونی دارند؛ چیکار کنند؟

از این رو، پیشنهاد می‌کنیم ترمیم معدل کنکور ۱۴۰۰ را هم فراموش نکنید؛ شما که برای کنکور خود را آماده کرده‌اید پس سعی کنید با یک تیر دو نشان بزنید و با آمادگی که کسب کردید برای ترمیم معدل خود اقدام کنید در این صورت دیگر نگران تاثیر قطعی معدل در کنکور ۱۴۰۰ نخواهید بود و هم سابقه درخشان‌تری را در کارنامه خود ثبت کرده‌اید که باعث افزایش اعتماد به نفس شماست.

 ظرفیت پذیرش در کنکور 1400 چگونه خواهد بود؟

شاید این سوال در ذهن شما داوطلب گرامی شکل گرفته است که ظرفیت پذیرش نظام قدیم بیشتر خواهد بود یا نظام جدید؟ باید بدانید ظرفیت پذیرش هیچ فرقی نمی‌کند و اصلا درصدبندی نیست. از این بابت نگرانی به خود راه ندهید!

رتبه‌های برتر کنکور می‌توانند از نظام قدیم و یا نظام جدید باشند زیرا هیچ درصد‌بندی برای ظرفیت پذیرش داوطلبان نظام قدیم و نظام جدید صورت نگرفته و کاملا حالت رقابتی خواهد داشت، عادلانه‌ترین حالت ممکن!

مافیای کنکور مانع حذف کنکورند یا دولتمردان!

اینکه مافیای کنکور مانع حذف کنکور هستند، باور نکنید! مافیای کنکوری وجود ندارد!

مافیای کنکورهمانگونه که دولتمردان در دولت گذشته توانستند شرط قبولی با آزمون برای بسیاری از رشته‌ها را بردارند و کنکور برای بسیاری از دانشگاه‌ها از‌جمله پیام‌نور و غیر‌انتفاعی در بسیاری از رشته‌ها حذف شد و مافیایی وجود نداشت که مانع حذف کنکور از این رشته‌ها شود؛ به طوری که در حال حاضر 85 درصد از ظرفیت دانشگاه‌ها از طریق پذیرش بدون آزمون تکمیل می‌شود! و تلاش موسسه های انتشاراتی و فرهنگی هم به جای کنکور روی کتاب های کمک درسی در دانشگاه ها متمرکز شد!

تمام سعی موسسه‌های کنکوری که بر اساس نیاز شما شکل می‌گیرد برای این است که کمک کنند تو داوطلب عزیز به آرزوهای خود دست پیدا کنی و راه را برای تحقق آرزوهای تو فراهم کنند!

یک تحلیل ساده: آیا می‌شود که شرکت‌هایی که در کار تولید و پخش فرآورده‌های غذایی هستند حذف شوند؟ تا انسان به تغذیه نیاز دارد، این شرکت‌ها در راستای برآوردن نیاز شما فعالیت می‌کنند! آیا محصولات غذایی متنوع با طعم‌های مختلف متناسب با ذائقه‌های مختلف صرفا جهت سود بیشتر و منتفع شدن است یا برآوردن نیاز شما!
یک تحلیل دیگر: اینکه فعالان در زمینه کنکور را مافیا می‌گویند؛ دلیلش این است که آن همه سرمایه‌گذاری می‌توانست در جای درست خرج شود، درختان زیادی قطع می‌شود و از منابع و سوپسید‌های دولتی برای چاپ کتاب‌های کنکوری استفاده می‌کنند. از این طریق پول‌های هنگفتی به جیب می‌زنند که از این منظر همه انتشارات مطرح کشور مافیا هستند.

ممکن است با توجه به تغییر ذائقه و نیاز شما آنها نیز دستخوش تغییر و تحول شوند تا با نیاز شما خود را مطابقت دهند! آنچنان که با تغییر نظام آموزشی به (6-3-3) و تغییر محتوای کتاب درسی موسسه‌های کنکوری سریعا  پکیج‌های آموزشی متناسب با نیاز شما داوطلبان عزیز را روانه بازار کردند و این سرعت در تغییر و وفق دادن با نیاز داوطلب قابل تحسین است!  

لااقل اگر از تلاشگران خستگی ناپذیر عرصه فرهنگی تشکر نمی‌شود دیگر نام مافیا را بر آنها نهادن و توپ را در زمین آنها انداختن واقعا بی انصافی است!

کنکور ۱۴۰۰آیا قیف کنکور پزشکی واژگون می‌شود؟!

در ایران برای ورود به رشته پزشکی باید از دهانه باریک قیف کنکور وارد شوید ولی از آن سو راحت خارج می‌شوید‌، هیچ دانشجوی رشته پزشکی نیست که موفق به اخذ مدرک پزشکی نشده باشد اما در برخی کشورها دقیقا عکس ایران است. برای ورود به رشته پزشکی از دهانه پهن قیف وارد می‌شوند اما خروجی دانشگاه رشته پزشکی مانند گذشتن از دهانه باریک قیف با آزمون همراه است!

وقتی ظرفیت کل رشته پزشکی در تمامی دوره‌های روزانه، ظرفیت مازاد و پردیس بین الملل جمعا حدود 5000 نفر بیشتر نیست اما سالانه بیش از پانصد هزار نفر برای کسب رتبه برتر و قبولی در رشته تاپ پزشکی به رقابت می پردازند یعنی فقط یک درصد امکان قبولی و خارج شدن از آزمون دشوار کنکور و دهانه بسیار باریک این قیف را خواهند داشت!

 برعکس در دانشگاه‌های معروف دنیا در رشته پزشکی داوطلبان بدون هیچ آزمونی و بسیار آسان پذیرش می‌شوند اما پس از خواندن چهار سال درس تئوری رشته پزشکی، آزمونی همانند کنکور برگزار می‌شود که در آن آزمون فقط کسانی به مرحله بعد و پزشک شدن دست خواهند یافت که بتوانند حداقل نمره 80 از 100 را کسب نمایند!

یادداشت: اینکه آیا مزیت این الگوی وارونه آنقدر بیشتر از معایب کنکور در این رشته است که بتوان برای ورودی در رشته پزشکی از این الگو استفاده کرد، نیاز به نظر کارشناسی شده دارد.

اما آنچه مسلم است حتی اگر کنکوری نباشد و به تعداد داوطلبان امکان پذیرش وجود داشته باشد به نظر شما آیا صحیح است به همه مجوز طبابت و اجازه کار داده شود؟ آیا نیاز به تست تعهد و اخلاق در این رشته که با جان انسان‌ها سرو‌کار دارد نیست؟! بنابراین سخت‌گیری در خروجی دانشگاه‌های رشته پزشکی به نظر منطقی‌تر است؛ آیا صرف داشتن هوش بالا و گذشتن از سد کنکور کافی است و می‌تواند تضمین و تعهد اخلاقی برای یک داروساز ایجاد کند که از علم و تخصصش در راه نا صحیح لابراتوار مواد استفاده نکند؟!

احتمال اینکه در کنکور 1400 قیف ورودی کنکور رشته پزشکی وارونه شود، زیاد نیست با اینکه سرو ته کردن این قیف در ایران شرایط خاص خودش را می‌طلبد. که در تلویزیون هم در این مورد بحث‌هایی شده است و دکتر مجید حسینی یکی از طرفداران افزایش ظرفیت قبولی کنکور ۱۴۰۰ بودو به خوبی از این موضعی که داشت، دفاع کرد. 

اما امکان ارائه دروس تئوری چهار ساله نیاز به امکانات خاصی ندارد و حتی دانشگاه پیام نور هم راحت می‌تواند پذیرش داشته باشد کما‌اینکه در سالیان اخیر سهم عمده‌ای در بالا‌بردن سهمیه پذیرش خصوصا در رشته های بدون آزمون داشته است!

در بحث اشتغال هم مگر برای همین پنج هزار نفر ظرفیت پذیرش شده، اشتغال به کارشان تضمین شده است که برای ظرفیت بالاتر نباشد؟ مگر برای رشته‌های تاپ مهندسی پیام نور برای تمامی فارغ التحصیلان فکر اشتغال شده بود که بدون کنکور پذیرش شد؟ از آنجا که حدود نیمی از متقاضیان پزشکی خانم‌ها هستند و در صورتی که نتوانند در آزمون 80 از 100 موفق شوند، چیزی را ازدست نمی‌دهند.

از طرفی همه علاقه‌مندان امکان اینکه خود را بیازمایند و دانشجوی رشته پزشکی شوند را خواهند داشت و اصلا فشاری روانی که الان برای ورود به این رشته روی داوطلبان است کاملا برداشته خواهد شد! و به جای اینکه چهار سال از عمر خود را صرف خواندن دروس تکراری دبیرستان و تکنیک‌های تست زنی پشت کنکوری کنند پایه تئوری علم پزشکی را آموخته‌اند کاش دولتمردان کمی بیشتر به فکر این همه متقاضی معدل بالا برای رشته پزشکی می‌بودند! حیف علاقه و استعداد ایرانی است که در پشت سدی به نام کنکور رنگ ببازد!

اگر سعی کنید در رشته‌ای دیگری غیر از پزشکی به تحصیل بپردازید به مراتب بهتر از ماندن پشت سد کنکور است تا به انتظار معجزه یا شانسی برای باز شدن این سد باشید!

تنها رشته پزشکی است که جایگزین مناسب برای تفکیک دانش آموزان برتر به جز کنکور ندارد چرا که هزاران نفر معدل 20 و نزدیک 20 دارند که نمی‌شود صرفا بر اساس سوابق تحصیلی این داوطلبان را برای ورود به رشته پزشکی تفکیک کرد که البته به دلیل اینکه رشته پزشکی جز تخصص، نیاز به تعهد نیز دارد باید راه کار بهتری اندیشیده شود!

آیا برنامه ریزی کنکور ۱۴۰۰ ضروری است؟

برنامه ریزی نه تنها در کنکور بلکه در زندگی لازم است. کنکور مانند یک پروژه است و شما مدیر این پروژه هستید. به من بگویید آیا تمام سرمایه خود را به یک مدیر پروژه بدون برنامه می‌سپارید؟

برنامه ریزی کنکور 1400
image source | منبع تصویر

پاسخ همه شما منفی است. پس شما هم باید از خودتان یک مدیر پروژه بابرنامه‌ای بسازید. این کار سخت نیست کافی است، همه همه فعالیت‌های روزانه خود را روی کاغذ بیاورید و  با توجه به اهمیت فعالیت‌ها (تَسک‌ها) زمان را تقسیم کنید. این کار ساده به نظر می‌آید ولی متاسفانه کار ساده‌ای نیست. کمتر کسی پیدا می‌شود به برنامه ریزی روزانه خود عمل کند و اونا رتبه برترهای‌ بالقوه کنکور 1400 هستند. اگر شما هم می‌خواهید یک رتبه برتر شوید و در دانشگاه و رشته مورد علاقه خود تحصیل کنید؛ دبیر شوید؛ دکتر شوید؛ دندان پزشک شوید و هر آنچه علاقه دارید. گام اول برنامه ریزی کنکور 1400 است و 2 نوع برنامه باید داشته باشید و آن را در چشم انداز کوتاه مدت – میان مدت – بلند مدت اجرا کنید. 

انگیزشی کنکور 1400

خیلی از شما بالاخره امسال در کنکور ثبت‌نام کرده‌اید. بعضی‌هاتون تو کارتون جدی هستین و شکی توش نیست. اما خب ممکنه … آره شما رو می‌گم… یه ذره کمتر انگیزه داشته باشین. به هر حال همه ما انسانیم ممکنه یه وقتایی خسته شده باشیم و انگیزه ادامه دادن نداشته باشیم. پس کارهای زیر رو بهتره انجام بدیم:

 • برای خودمان هدفی پیدا کنیم
 • آن هدف را در یک کاغذ بنویسیم
 • هر روز به هدف فکر کنیم
 • با مطالعه و مشاوره و چپ و راست و نگاه کردن، راه رسیدن به هدف رو پیدا کنیم
 • برنامه ریزی شخصی خود رو بنوسیم.
 • برای رسیدن به هدف، به برنامه ریزی خودمان ایمان داشته باشیم
 • اراده خودمان را تقویت کنیم
 • مراقب خودمان باشیم

 

کلام آخر

کنکور 1400 و هر سدی که مانند کنکور جلوی ما سبز می‌شود، اول و آخر زندگی ما نیست. پس اگر در این راه موفق نشدید، اصلا نگران نباشید و راه‌های دیگری امتحان کنید. اما حالا که امسال در این مسیر هستید، از تمام توان خود استفاده کنید.

 

مقالات خواندنی: 

شیوه پاسخ دهی به سوالات درک مطلب انگلیسی کنکور سراسری

چطور کلوز تست‌های کنکور سراسری را راحت بزنیم؟ Cloze Test

برای کنکور چگونه زبان بخوانیم؟ (نظام جدید ها بخوانند!)

 

مشاوره کنکور 1400
۱۵ نظرات
 1. یوسف می‌گه

  سلام ایا واسه کنکور۱۴۰۰میتوان ازمنابع کنکور۹۹استفاده کرد؟

  1. مدیر می‌گه

   بلی؛ لطفا برای فعلا از منابع کنکور ۹۹ استفاده کنید. فقط حواستون باشه که از منابع نظام جدید استفاده کنید.

 2. amir می‌گه

  سلام ایا نمیشود با معدل وارد دانشگاه های پزشکی ودندان ودارو شد ودر انجا با امتحان سخت وبا توجه به شرایط روحی افراد اونایی که علاقه دارند وقبول میشند ادامه بدهند؟

  1. مدیر می‌گه

   سلام عزیزم
   تو ایران متاسفانه همه چی رو به کنکور خلاصه کردن- مگر در پردیس ها بخوانید که اونم شرایط خاص خودشو داره.

   1. زهرا می‌گه

    سلام میشه پزشکی و دندان پردیس بدون کنکور قبول شد؟اگه میشه شرایطش چجوریه؟

 3. خسته می‌گه

  سلام چ زمانی اعلام قطعی میشه ک ایا کنکور ۱۴۰۰نظام قدیم هم داره.؟؟ما چ گناهی کردیم همش تو سردرگمی باید باشیم

  1. مدیر می‌گه

   واقعا راس میگین… اگه از ما بپرسین میگیم همون نظام جدید رو کار کنین… یا اگه از قبل نظام قدیم کار کردین … به همون تمرکز کنین…. فقط حواستون باشه که درس خوندن رو ادامه دهین… این اتفاقات و خبرهای گمراه کننده شما رو بی‌انگیره نکنه … به احتمال خیلی زیاد کنکور ۱۴۰۰ به صورت نظام قدیم برگزار میشه…موفق باشین.
   https://ajanskonkur.ir/angizeshi-konkur-1400/

 4. زهرا می‌گه

  سلام، آیا کنکور نظام قدیم امتیاز زیادی دارد یا نظام قدیم؟

  1. مدیر می‌گه

   سلام و وقت بخیر
   زهرا خانم حقیقتش منظور شما رو از امتیاز متوجه نشدیم… لطفا بیشتر توضیح بفرمایید.

 5. مبینا می‌گه

  سلام .شرمنده بنظرتون رشته مامایی در اینده موفق تر هست یا پرستاری.من شنیدم برای اینده رشته دندون متقاضی زیاد دارند وبیکار میمونند

  1. مدیر می‌گه

   مبینا خانم عزیز؛ سلام و وقت بخیر.
   ببینید، درواقع مامایی و پرستاری و دندان هر دو یک گروه هستن، شغل های مرتبط به هم هستن… و موفقیت در زندگی و زندگی شغلی رو در این سه تا خلاصه کرد… شما به دنبال علاقه خود بروین… حقیقتش درامد نمی تونه معیاری برای موفق بودن این شغل ها برای شما باشه…. شما با جدید برای کنکور ۱۴۰۰ تلاش کنین و اونچه که واقعا دوست دارین اون رشته رو بزنین…

 6. مینا می‌گه

  واسه ی کنکور ۱۴۰۰ هم قراره سهمیه ی جنسیتی بذارن؟ پارسال که حق دختر های زیادی خورده شد میخواستم بدونم امسالم قراره شاهد همین روند باشیم؟ یا قراره سهمیه های جنسیتی رو بردارن؟

  1. مدیر می‌گه

   چنین مسئله ای در کنکور ۱۴۰۰ و رشته های غیر بورسیه ای به نظرم مردوه. اما در رشته های بورسیه مثل دانشگاه فرهنگیان شاید ایم مسئله به دلیل اینکه مدارس دخترانه و پسرانه دارند. شاید سال به سال میزان جذب دختر و پسر متفاوت باشد.

 7. Sahel می‌گه

  سلام امکان داره کنکور ۴۰۱ لغو شه

  1. دوردی پرشور می‌گه

   سلام، نمی تونیم بگیم که امکانش وجود نداره ولی خیلی ضعیف هست. اگر هم حذف بشه برای رشته هایی که رقابت بر سر اونها زیاد هست باقی خواهد ماند.

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشه.

پیام شما ارسال شد