ثبت نام در آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1399-1400

لینک ثبت نام در آزمون استخدامی آموزش و پروش

0

ثبت نام در آزمون استخدامی آموزش و پرورش (شرایط)

آموزش و پرورش ایران معمولا به 3 روش عمده معلم جذب می‎‌کند. آزمون استخدامی آموزش و پرورش یکی از روش‌های ورود به آموزش و پرورش و خدمت به عنوان معلمی است. روش‌های دیگر به شرح زیر است:

  1. شرکت در کنکور و تحصیل در دانشگاه فرهنگیان
  2. ثبت نام در آزمون استخدامی آموزش و پرورش
  3. تبدیل وضعیت نیرو‌های نهضتی و حق التدریس و سرباز معلم‌ها

روش دوم که از آن به عنوان نیرو‌های ماده 28 نیز یاد می‌کنند، دومین روش اصولی برای اسختدام شدن در آموزش و پرورش است.  که این گروه از افراد بعد از ثبت نام در آزمون استخدامی، مصاحبه و قبولی استخدام می‌شوند و در هنگام خدمت در آموزش و پرورش هیچ فرقی با نیروهای رسمی و پیمانی ندارند. از حقوق و امتیازات برابری برخورداند.

چگونه در آزمون استخدامی آموزش و پرورش ثبت نام کنم؟

برای ثبت نام در آزمون استخدامی فرهنگیان باید به سایت سازمان سنجش به نشانی http://register1.sanjesh.org/RGEMPN8/ مراجعه کنید و تمام مراحل ثبت نام در آنجا توضیح داده شده است.

منظور از طی دوره یکساله مهارت آموزی توسط پذیرفته شدگان چیست؟

خب خیلی از شما ها براتون این سوال پیش می‌آید که این دوره یکساله چیه؟ اصلا چرا مایی که مدرک لیسانس، ارشد و دکتری داریم، باید مجددا درس بخونیم؟

اگر ساده‌تر بگیم این دوره مربوط به اساس نامه‌؛ به استناد مجوزهای مجوز شماره ۹۳۱۶۷ مورخ ۳۱/۰۲/۱۳۹۹ و ۱۵۱۶۱۰ مورخ ۲۷/۳/۱۳۹۸ و۱۶۰۴۹۱ مورخ ۱/۴/۱۳۹۸ سازمان اداری و استخدامی کشور و مفاد ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان، پذیرفته شدگان استخدام پیمانی مشاغل آموزشی در آموزش و پرورش، ملزم به گذراندن دوره یکساله مهارت آموزی هستند.

 اما شرکت در این دوره یکساله خوبی‌های خودش رو هم داره، اولا با محیط اداره، دانشگاه فرهنگیان و کلا آموزش و پرورشی‌ها آشنا میشین و خوب معلم فقط داشتن سواد نیست، باید روش درست و بهینه تدریس رو هم یاد بگیری.

قطعا در این دوره صفر تا صد یا فوت کوزه‌گری رو به شما نمی‌تونن یاد بدن. منتهی زیر نظر چند معلم باتجربه خیلی چیزا یاد میگیرین و کمک میکنه سبک تدریس و رفتار خود رو از الان پیدا کنین و روی آن کار کنین و بهترش کنین.

با توجه به شیوع بیماری کرونا، امسال پیشبینی می‌شود، بیشتر در مورد آموزش مجازی و تولید محتوای آموزشی و الکترونیکی برای مدارس تاکید کنند.

دوره یکساله مهارت آموزشی شامل چه چیزایی است؟

ین دوره شامل مجموعه‌ای از دروس در شاخه‌های زیر است:

  • تربیتی
  • تخصصی
  • کارورزی (نظری، مهارتی)

که آموزش و پرورش با توجه به اینکه دانش آموختگان در حوزه یا دانشگاه تحصیل کرده باشند؛ می‌آد برابر آیین‌نامه این دوره‌ها رو براشون برگزار می‌کنه.

دانشگاه فرهنگیان تخصصش در رشته‌های شغلی دبیر، آموزگار، مربی امورتربیتی، مشاور، مراقب سلامت فعالیت می‌کنه و در کنارش دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی (رشته شغلی هنرآموز) را پوشش میده. البته قبولی در رشته مروبطه بعد از ثبت نام در آزمون استخدامی آموزش و پرورش به معنی این نیست که آموزش و پرورش برای شما حکم صادر خواهد کرد و شما استخدام می‌شید. این دوره یکساله بدون دریافت حقوق و مزایا بوده و صدور حکم استخدامی منوط به کسب موفقیت در دوره مذکور است.

البته قابل ذکر است که مهارت آموزانی که از حضور در کلاس درس، امتحانات مواد درسی خودداری نمایند به عنوان انصراف از ادامه روند استخدام تلقی شده و مشمول پرداخت هزینه‌‌ی دوره آموزشی و خسارت‌های وارده خواهند بود.

نکاتی که بهتر است به آن توجه کنید:

هزینه‌های دوره یکساله: ظاهرا بخشی از هزینه‌های این دوره آموزشی یکساله به عهده خود داوطلبان است. بنابراین اگر کسی وسط کار منصرف بشه و از ادامه تحصیل و اشتغال انصراف بده، وزرات آموزش و پرورش می‌‎تونه این هزینه‌ها را محاسبه و از شما اخذ کنه.

بعد از قبولی در آزمون استخدامی آموزش و پرورش چه می‌شود؟ بعد از این که در آزمون استخدامی معلمان شرکت کردید و قبول شدید؛ از سوی گزینش صلاحیت‌های عمومی شما مورد بررسی قرار می‌گیره و بعدش دانشگاهی که مسئول گذران دوره یکساله شماست، از شما ثبت نام می‌کنه و … این دوره را در آن دانشگاه طی می‌کنین.

اگر از دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی قبول شدین؛ باید طبق مقررات اون دانشگاه مجری عمل کنین. اگر هم رشته شما مربوط به دانشگاه فرهنگیان بود؛ طبق قوانین و الزامات آن‌ها در دانشگاه ثبت نام می‌کنین و این دوره یکساله را می گذرانین.

سوالات رایج آزمون استخدامی تربیت معلم

آیا این دوره یکساله جز سنوات خدمت محسوب میشه‌؟

خیر – شرکت در این دوره از الزامات و شروط استخدام استخدام پیمانی در آموزش و پرورش است.

محل برگزاری دوره یکساله کجاست؟

بعد از اعلام نتایج قطعی به شما اطلاع داده خواهد شد که در کدوم پردیس یا دانشگاه این دوره رو بگذرانید. معمولا هم اداره محل خدمت این رو مشخص می‌کنه.

آیا ارایه مدرک ICDL ضروری است؟

در شیوه‌نامه‌ها آمده که داوطلبان باید موقع ثبت‌نام در دانشگاه مجری این دوره یکساله، مدرک ICDL ارایه کنند. یا تهعد دهند که تا قبل از اتمام دوره یکساله مدرک را ارایه خواهند کرد.

آیا داشتن مدرک روخوانی و روان خوانی قرآن کریم ضروری است؟

همانند دوره ICDL داشتن این مدرک در هنگام ثبت‌نام در دانشگاه مجری، خواسته می‌شود. اگر نداشتید، تعهد می‌دهید که تا مدت تکمیل دوره به دانشگاه ارایه دهید.

آیا دانشگاه‌های مجری دوره مهارت آموزی امکانات خوابگاهی و تغذیه ارایه می‌دهند؟

این مورد هم بستگی به دانشگاه مقصد داره؛ اگر دانشگاه یا یکی از پردیس های دانشگاه فرهنگیان امکانات لازم را داشته باشند با اخذ هزینه خدمات ارایه می‌دهند.

تذکرات قبل از شرکت در آزمون اسخدامی آموزش و پرورش

  • متقاضیان شرکت در مشاغل هنرآموز (استادکاری)، می‌بایست دارای مدرک تحصیلی فوق دیپلم پیوسته بوده و یا در صورت دارا بودن مدرک تحصیلی فوق دیپلم ناپیوسته، باید مدرک تحصیلی دیپلم هنرستان داشته باشند.
  • افرادی که قصد دارن با ثبت نام در آزمون استخدامی آموزش و پرورش در آموزش و پرورش خدمت کنند باید افرادی بااخلاق و مناسب این شغل باشند.

محل خدمت را می‌توان تغییر داد؟ منطقه محل خدمت تعیین شده در این دفترچه، محل خدمت اصلی شماست، حتی اگر امکان حضور در آن‌جا را ندارید (تاهل، تجرد،تکفل، فوت والدین، تبعیت از همسر، همسر کارمند ارگان و یا نهاد خاص، استفاده سهمیه خاص و …) باز هم تغییر محل خدمت ممنوع است.

اما بعد از این که دوره یکساله را تمام کردید و مشغول کار شدید؛ می‌توانید درخواست انتقالی دهید، در این صورت طبق تصمیمات ادارات محل خدمت ممکن است بتوانید محل خدمت را تغییر دهید، اما اگر تغییر ندهند هم جایی برای دفاع نیست. به هر حال در این مورد تابع ضوابط و مقررات نقل و انتقال فرهنگیان خواهید بود.

سوگندنامه معلمی چیست؟ معلمی شغل معمولی نیست، بنابراین علاوه بر وجدان کاری باید یک سوگندنامه را نیز امضا کنید. صدور احکام و ابلاغ اشتغال به کار معلمان جدیدالورود به آموزش و پرورش، مشروط به ادای سوگند معلمی و امضای سوگندنامه معلمی خواهد بود. متن امضا سوگندنامه در پرونده معلمان نگهداری می‌شود.

فارغ‌التحصیلان مراکز تربیت معلم (سابق)، دانشگاه فرهنگیان و فارغ التحصیلان دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی که دارای تعهد خدمت به وزارت آموزش و پرورش می باشند، حق ثبت نام در آزمون استخدامی را ندارند.

اگر در یکی از شغل محل‌های آموزش و پرورش عشایری قبول شدم چه می‌شود؟

بعد از طی این دوره یکساله و قبولی قطعی، ادرات کل هر استان، محل خدمت شما را مشخص می‌کند.

مصاحبه آزمون استخدامی آموزش و پرورش

معمولا هر استخدامی یک مصاحبه دارد. اتفاقا مصاحبه دانشگاه فرهنگیان خیلی راحت است. در آموزش و پرورش به دنبال این هستند که افراد بااخلاق، باسواد و باشخصیت را جذب کنند. افرادی که هم از لحاظ فکری و هم شخصیتی مناسب این کار باشد.

اما برخی سوالات را هم می‌پرسند و برخی موارد هم هست که شما می‌توانید با خرید و دانلود سوالات مصاحبه فرهنگیان و دسترسی به جزوه‌ها استرس و اضطراب این مسئله را تمام کنید.

دانلود سوالات مصاحبه آزمون استخدامی آموزش و پرورش

دانلود دفترچه ثبت نام آزمون استخدام آموزش و پرورش

برای دانلود دفترچه آزمون استخدامی آموزش و پرورش روی دانلود کلیک کنید.

دانلود

 

مطالب خواندنی:

اقدام پژوهی برای مقطع ابتدایی

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشه.

پیام شما ارسال شد