چگونه زبان بخوانیم؟ [ که در کنکور، آیلتس و امتحان موفق شویم! ]

چگونه زبان بخوانیم؟

0

چگونه زبان بخوانیم؟

چگونه زبان بخوانیم سوالی است که خیلی از افراد می‌پرسند. کافیست جلوی شخصی، چه فامیل و چه غریبه‌ای که در ایستگاه اتوبوس با هم منتظر اتوبوس هستید، بگویید که کلاس زبان می‌روید یا متوجه شوند که مهارت زبان شما خوب است؛ اولین سوالی که پرسیده می‌شود این است که چگونه زبان بخوانیم که ما هم به سطح شما برسیم و یا بتوانیم در فلان آزمون قبول شویم. همیشه این را به خاطر داشته باشید که هدف شما مشخص می‌کند باید چطور عمل کنید. پس بستگی به هدف شما از خواندن زبان دارد که چطور زبان بخوانید. 

هدفتان را برای زبان خواندن مشخص کرده‌‎اید؟ آیا روشی پیدا کرده‌اید که راه‌حل نهایی شما باشد؟ آیا بعد از زبان خواندن آن را فراموش می‌کنید؟

چگونه زبان بخوانیم؟ [ که در کنکور، آیلتس و امتحان موفق شویم! ]
چگونه زبان بخوانیم؟ [ که در کنکور، آیلتس و امتحان موفق شویم! ]

1- چگونه زبان بخوانیم برای کنکور؟

در کنکور 98 چیزی حدود یک میلیون و دویست هزار نفر در کنکور سراسری ثبت نام کرده‌اند. زبان نیز یکی از دروس عمومی است که افراد زیادی درصدی بالای 50 در آن دارند؛ یعنی اگر کسی زیر 50 درصد بزند خیلی عقب می‌ماند. از این رو سوال چگونه زبان بخوانیم برای کنکور زیاد پرسیده می شود.

حلقه موفقیت در کنکور زبان: 

برای موفقیت در کنکور زبان باید بسیار هوشمندانه، شناخت لازم را در کنکور زبان داشته باشیم. اولا لازم است اطلاعات شفافی نسبت به بودجه بندی کنکور زبان را بدانیم. سپس برای مطالعه بخش‌های مهم برنامه‌ریزی کنیم، در این صورت می‌توانیم بهترین منابع کنکور زبان را پیدا کنیم و برای موفقیت یک گام جدی برداریم. 

کنکور سراسری آزمونی است که سوالات تستی دارد. برای اینکه بتوانید به سوالات تستی پاسخ دهید باید تست زیاد کار کنید. دو نفر را در نظر بگیرید، هردوی آن‌ها سطح دانش زبان انگلیسی تقریبا یکسانی دارند اما نفر A بیشتر سوالات تستی کار می‌کند و نفر B بیشتر مطلب می‌خواند و کمتر سوالات تستی کار می‌کند. مسلما نفر اول موفق‌تر خواهد بود. اگر تست‌هایی که کار می‌کنید از تست‌های کنکور باشد بهتر هم هست. پس اگر می‌پرسید چگونه زبان بخوانیم برای کنکور ما می‌گوییم که «تست بزنید، تست زنی یاد بگیرید.»

 2- چگونه زبان بخوانیم که فراموش نکنیم؟

هرشخصی که شروع به یادگیری زبانی می‌کند این سوال را می‌پرسد که چگونه زبان بخوانیم که فراموش نکنیم. از یادگیری زبان انگلیسی و عربی گرفته تا زبان برنامه نویسی، همه فرار هستند و با این‌که مدام تکرار می‌کنیم (نظریه رفتارگرایان) در ذهنمان نمی‌ماند. سه کار زیر را انجام دهید تا زبان را فراموش نکنید:

 •   کلمات را در جمله و با مثال یاد بگیرید (یادگیری معنی‌دار – دکتر آزوبل)
 •   از زبان استفاده کنید (شنیداری، گفتاری و نوشتاری)
 • مرور کنید، آنچه را که یاد گرفته‌اید در فاصله زمانی زیاد و کم، مرور کنید. 
 • فیلم و کارتون انگلیسی ببنید که بارها واژگان را بشنوید. 
 • یادداشت برداری کنید

3- چگونه زبان بخوانیم برای آیلتس؟

آیلتس آزمونی است که در آن بسندگی زبان شما یعنی مهارت شما در زبان انگلیسی مورد سنجش قرار می‌گیرد. این آزمون تمام مهارت‌های شما یعنی شنیداری (Listening)، گفتاری (Speaking)، نوشتاری (Writing) و خوانش (Reading) را مورد بررسی قرار می‌دهد.

 همانطور که گفتیم، این آزمون دارای 4 بخش مختلف است؛ برای شناخت بیشتر آزمون آیلتس مطلب «سیر تا پیاز آزمون آیلتس» بخوانید.  اما راه‌حل‌های ما را ببینید:

1- به کلاس زبان بروید

در شهر شما قطعا اساتید زبان هستند، در کلاس‌های خصوصی آن‌ها شرکت کنید. درسته استاد زبان حداکثر 30 درصد در موفقیت شما نقش دارد ولی شما را راهنمایی می‌کند و سرعت موفقیت شما را بیشتر می‌کند. گاهی تکنیک یاد می‌دهد، گاهی بر انگیزه آتشین شما نفت می‌ریزد، حتی میزان فعالیت و پیشرفت شما را نیز رصد می‌کند.

2- از پادکست‌های یوتیوب ببینید

کلیپ‌های آموزشی بسیار غنی در یوتیوب توسط اساتید زبان منتشر می‌شود، آن‌ها را پیدا کنید و ببینید. چیزهای خیلی جدیدی یاد می‌گیرید و حتی پولی هم پرداخت نمی‌کنید. 

3- کتاب‌ها و منابع آیلتس (IELTS) را تهیه کنید

آزمون آیلتس در سراسر جهان مخاطب دارد، در هر کشور منابع استاندارد و محبوب منتشر می‌شود. کافیست به یک کتابفروشی زبان مراجعه کنید، به راحتی می‌توانید منابع خوب را از کتابفروشی‌های زبان تهیه کنید.

مثلا در بخش رایتینگ (Writing) که دو تسک دارد، در تسک 1 سوالی مطرح می‌شود و شما باید پاسخی برای آن بنویسید. این نیست که هر چیزی دلتان خواست را به هر شیوه‌ای گفتید پاسخ درست باشد. گاها پاسخ شما درست است و حتی طولانی نیز هست اما تا زمانی که از ساختارهای ویژه‌ای استفاده نکنید نمره‌ی آن قسمت را نیز دریافت نمی‌کنید.
یادداشت: برای اینکه با این ساختار‌ها آشنا شوید بهتر است کتاب‌هایی که مختص آزمون آیلتس هستند را بخوانید. به جزوه‌هایی که در کلاس‌های خصوصی و یا دوره‌های آموزشی آیلتس ارائه می‌شود نیز می‌توانید اتکا کنید ولی دقت کنید مرکزی که از کلاس‌های آن ها استفاده می‌کنید معتبر باشد.

5- چگونه زبان بخوانیم برای امتحان؟

اگر می‌پرسید چگونه زبان بخوانیم برای امتحان، من هم می‌پرسم برای کدام امتحان؟ امتحانتان اگر تستی است، تستی بخوانید؛ اگر تشریحی است، تشریحی بخوانید. فقط این را در نظر داشته باشید که تا می‌توانید نمونه سوال مشابه تمرین کنید. بهتر است در کلاس‌هایی که شرکت می‌کنید هم بیشتر بخواهید که نمونه سوال با شما کار کنند.

ما پیشنهاد می‌کنیم که شب امتحانی نباشید، در جلسات متعدد زبان بخوانید، زبان حفظی نیست و اگر آن را در یک روز بخوانید در روز امتحان تمرکز کافی نخواهید داشت و این باعث می‌شود جواب سوالات را فراموش کنید. حتی ممکن است روی گزینه درست شک داشته باشید. 

6- چگونه خودمان زبان بخوانیم؟

هزینه‌ی کلاس‌ها و کتاب‌ها کمی زیاد است و بسیاری از افراد این هستند که بصورت خودآموز شروع به یادگیری زبان کنند. اگر می‌خواهید بدانید که چگونه خودمان زبان بخوانیم بهتر است در ابتدا به دنبال منابع خوب باشید. کتاب‌هایی که در کلاس‌های زبان کار می‌شوند برای این کار مناسب هستند مانند:

 • Oxford Word Skills
 • American English File
 • Grammar in use
 • Communicate what you mean
 • Touchstone

7- چگونه زبان تخصصی بخوانیم؟ (کنکور منحصرا زبان)

چگونه زبان تخصصی بخوانیم سوالی است که بیشتر داوطلبان کنکوری آن را می‌پرسند. حتما می ‌دانید که تنها با خواندن کتاب‌های درسی نمی‌توانید در آزمون تخصصی زبان کنکور کاری از پیش ببرید. بهتر است منابعی مانند گاج نقره‌ای و زبان تخصصی مبتکران نوشته‌ی آقای شهاب اناری را بخوانید.

اگر وقت بیشتری دارید، پیشنهاد می‌کنیم برای تقویت درک مطلب و سرعت خواندن متن کتاب‌های زیر را از کتابفروشی های زبان همراه با CD تهیه کنید و روزی نیم ساعت بخوانید.

 • رمان‌های سطح بندی شده‌ی آکسفورد بوک ورمز و پنگوئن ریدرز
 • متن ریدینگ زبان کنکور سال‌های قبل

اگر قصد دارید زبان را فراتر از کنکور بخوانید و نمی‌دانید چه کار کنید پیشنهاد می‌کنیم مقاله روبه‌رو را باز کنید: چگونه زبان انگلیسی یاد بگیریم؟

مقالات خواندنی: 

منابع کنکور زبان 99 چیست؟ و برای کنکور زبان 99 چه بخوانیم؟

سرنوشت کنکور 1400 چه می‌شود؟ (ظرفیت پذیرش-تاثیر معدل-تغییرات-نظام جدید)

شیوه پاسخ دهی به سوالات درک مطلب انگلیسی کنکور سراسری

چطور کلوز تست‌های کنکور سراسری را راحت بزنیم؟ Cloze Test

 

 

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشه.

پیام شما ارسال شد