آموزش سامانه سیدا آموزش و پرورش sida.medu.ir

آموزش سامانه سیدا (آدرس ورود به سیدا)

0

آموزش سامانه سیدا آموزش و پرورش  sida.medu.ir

سامانه‌های زیادی در وزارت آموزش و پرورش مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر بخواهیم به چند مورد اشاره کنیم سامانه‌های سناد، دانا، فاینال، امین و … از سامانه‌هایی هستند که در مدارس و ادارات استفاده می‌شوند. هرکدام از این سامانه‌ها کارکرد خاص خود را نیز دارند؛ اما اکنون قرار است سامانه‌ای جامع راه اندازی و مورد استفاده قرار گیرد. این سامانه سیدا نام دارد؛ سامانه یکپارچه دانش آموزی. سایت سیدا جهت تجمیع و یکپارچه سازی سامانه‌های قبلی برای همه مقاطع خواهد بود. در این مطلب می‌خواهیم به آموزش سامانه سیدا و اشاره به مواردی از قبیل آدرس ورود به سیدا و نحوه کار کردن با سامانه سیدا بپردازیم. با ما همراه باشید.

ورود به سایت سامانه سیدا

آدرس ورود سایت سیدا چیست؟

آدرس ورود سایت سامانه ثبت نمرات دانش آموزان سیدا sida.medu.ir تعریف شده است. دسترسی به این سامانه از طریق تمامی مرورگرها امکان پذیر است و می‌توان از طریق موبایل، کامپیوتر، تبلت و لوازم الکترونیکی دیگر به آن دسترسی داشت.

صفحه اول سایت سیدا به شکل تصویر زیر است.

سامانه سیدا

نام کاربری و رمز ورود سامانه سیدا

بصورت پیش فرض کد ملی برای نام کاربری و کد پرسنلی نیز برای رمز ورود به سامانه سیدا برای مدیران ثبت شده است. اگر این نام کاربری و رمز ورود پاسخ نداد  باید به قسمت فناوری اداره مربوطه مراجعه کرد. کارشناسان فناوری ادارات آموزش و پرورش مناطق کدی که جهت نام کاربری سامانه سیدا تعریف شده را در اختیار خواهند گذاشت.

بعد از ورود به سایت سیدا، در سمت راست خود گزینه مدیریت کاربران را مشاهده خواهید کرد. باید روی این قسمت کلیک کنید.

در صفحه باز شده  “انتصاب و دسترسی” را باید انتخاب کنید.

تمام اطلاعات مورد نیاز از دانش آموزان و معلمان مدرسه و کادر اداری بصورت خودکار از سامانه‌های دیگر وارد سیدا شده است. تنها کاری که مدیر باید انجام دهد این است که با کلیک بر روی ایجاد کاربر جدید، نقش هر معلم را تعریف کند.

با کلیک بر روی نام هر دبیر صفحه‌ای باز می‌شود که در آن قسمت تأیید اعتبار سنجی باید توسط مدیر انجام شود. پس از اعتبار سنجی مدیر می‌تواند نقش معلم را انتخاب و تأیید کند.

آیا امکان ثبت نمرات توسط معلمان وجود دارد؟

کم کم بیشتر فعالیت های معلمان در بستر دیجیتال صورت می گیرد. از تولید محتوا الکترونیکی برای مدارس گرفته و اکنون ثبت نمرات دانش آموزان.  ثبت نمرات دانش آموزان در سایت سیدافعلاً برای دبیران دوره اول و دوم متوسطه امکان پذیر نیست. این کار باید توسط مدیر یا معاون مدرسه صورت پذیرد. نکته‌ای که باید به آن دقت داشت این است که به محض امکان ارائه دسترسی به معلمان، مدیر می‌تواند از قسمت مدیریت کاربران دسترسی ثبت نمرات را به معلمان بدهد.

نام کاربری سایت سیدا برای معلمان چگونه است؟

همانطور که گفتیم مدیران و معاونان مدارس باید از طریق قسمت کارشناسی فناوری اداره خود اقدام به دریافت کد کاربری و رمز ورود به سامانه سیدا کنند. آموزش سامانه سیدا برای معلمان باید از طریق مدیران انجام شود. کد کاربری سایت سیدا برای معلمان هم همان کد ملی آنهاست. برای رمز ورود سایت سیدا معلمان، مدیر باید از قسمت مدیریت کاربران وارد فهرست معلمان شده و روی قسمت بازیابی کلمه عبور کلیک کند.

چه اطلاعاتی در سامانه سیدا ثبت شده‌اند؟

سامانه سیدا سامانه‌ای جامع است که تمام اطلاعات دانش آموزان از سامانه‌های دیگر در آنجا قرار داده شده‌اند. تمام اطلاعات فردی دانش آموزان از جمله نام و نام خانوادگی، نقش، نام رشته، کد رشته، پایه، کد دانش آموزی، نوع دانش آموز، وضعیت حیات، آدرس، شماره موبایل برای برنامه شاد و… در سامانه موجود است. در آموزش سامانه سیدا آموزش و پرورش به شما شیوه ویرایش هر کدام از این اطلاعات نیز از طریق کارشناسی فناوری ادارات آموزش داده می‌شود.

برای هر دانش آموز باید عکسی نیز تعریف شود تا روی کارنامه دانش آموز ثبت شود. اگر عکسی که قبلاً برای دانش آموزان ثبت شده انتقال داده نشد و یا دانش آموز به تازگی جهت ثبت نام مراجعه کرده است، باید عکس او از طریق قسمت ویرایش اطلاعات فردی دانش آموز ثبت شود.

اطلاعات والدین نیز در سامانه سیدا ثبت می‌شود. اطلاعاتی از وضعیت حیات، شماره تماس، مدرک تحصیلی، سن، کد ملی، آدرس و … از والدین نیز همانطور که قبلاً در سامانه سناد موجود بودند، اکنون در سامانه سیدا موجود خواهند بود.

امکان ثبت مشخصات پرسنل غیر رسمی نیز وجود دارد؟

بله. همانطور که در ابتدای مطلب آموزش سامانه سیدا آموزش و پرورش نیز گفتیم، این سایت بصورت یکپارچه تمامی امور مربوط به آموزشگاه را شامل می‌شود. اطلاعات پرسنل حق التدریسی و یا پیمانی و… نیز از طریق قسمت مشخصات پرسنل غیر رسمی باید ثبت شود.

انتخاب واحد در سامانه سیدا

اگر انتخاب واحد قبلاً در سامانه سناد انجام گرفته باشد، همان اطلاعات به سامانه سیدا منتقل شده‌اند. اگر این کار باید به تازگی انجام شود نیز، از قسمت عملیات ضمن سال می‌تواند انتخاب واحد انفرادی و تخصیص معلم به درس را انجام داد.

نحوه ثبت نمرات در سامانه سیدا

یکی از اصلی‌ترین کاربردهای سامانه سیدا ثبت نمرات است. چون این قابلیت به تازگی برای معلمان باز شده بسیاری به دنبال نحوه ثبت نمرات در سامانه سیدا هستند. خب قدم‌های زیر را برای آشنایی با نحوه ثبت نمرات در سامانه سیدا دنبال کنید:

 

پس از ورود به سامانه به آدرس sida.medu.ir در صفحه اصلی روی عملیات ضمن سال کلیک کنید.

سامانه سیدا ثبت نمرات

در منوی باز شده روی لیست کلاس و ورود نتایج کلیک کنید. تا منوی ثبت نمرات برای شما باز شود.

منوی انتخاب درس و کلاس

روی ورود نتایج از طریق کلاس (معلم) کلیک کنید

ورود از طریق معلم

زیر مشخصات کلاس، درس و معلم کلیک کنید تا کلاس‌ها برای شما نمایش داده شوند.

سامانه سیدا

در این قسمت از نحوه ثبت نمرات در سامانه سیدا، لیست کلاس‌هایی که شما دارید نمایش داده می‌شوند.

از لیست کلاس‌های خود می‌توانید کلاس مورد نظر را جهت ثبت نمرات در سامانه سیدا انتخاب کنید. پس از انتخاب کلاس روی گزینه «انتخاب» را بزنید.

انتخاب کلاس فهرست کلاس

 

سپس از قسمت پایین روی نوبت تحصیلی کلیک کنید تا نوبت تحصیلی مشخص شود. روی نوبت اول یا دوم کلیک کنید. (بسته به نوبت تحصیلی)

لیست دانش آموزان به شما نمایش داده می‌شود.

اکنون روی مستمر اول کلیک کنید.

انتخاب کلاس

 

سپس قسمت نمره برای مستمر باز می‌شود.

ثبت نمره

نمرات دانش آموزان را تک به تک وارد کنید.

سپس مجموع نمرات را زده و ثبت نمرات را بزنید تا نمرات ثبت شوند. اگر در جمع نمرات اشتباهی کرده باشید پیغام خطا نمایش داده می‌شود و باید مقدار جمع نمرات را دوباره وارد کنید.

تایید و جمع نمرات

سپس روی پایانی اول کلیک کنید تا بتوانید نمرات پایانی را هم وارد کنید.

پس از ورود تمام نمرات، می‌توانید کلاس دیگری را مانند مراحل قبل انتخاب کنید.

چرا سامانه سیدا؟

یکی از مشکلاتی که همیشه برای مدیران در مدارس بوده این است که سامانه‌های مختلفی برای مدیریت در نظر گرفته شده. سامانه دانا و سناد که از پرکاربردترین سامانه‌ها در مدیریت مدارس هستند اکنون ادغام شده و در سامانه سیدا قرار داده شده‌اند.
یکی از مشکلات دیگر که هر ساله برای معلمان بسیار وقت گیر است ثبت نمرات دانش آموزان بصورت ماهانه و ثبت نمرات مستمر و پایانی است. اکنون این کار باید از طریق سامانه سیدا انجام شود. دسترسی ثبت نمرات فعلاً در مدارس ابتدایی درست شده است و این پروسه برای معلمان دوره اول و دوم نیز در حال انجام است.

قابلیت‌های سامانه سیدا

  • ثبت نام دانش آموزان
  • ثبت اطلاعات دانش آموزان
  • تخصیص معلم برای هر درس
  • تخصیص دانش آموزان به پایه‌ها و کلاس‌ها
  • ثبت نمرات
  • صدور کارنامه
  • انتقال دانش آموزان و یا تغییر وضعیت آن‌ها
  • و…

شما چه سوالاتی در مورد آموزش سامانه سیدا آموزش و پرورش دارید؟ در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

ورود به سامانه سیدا

سامانه یکپارچه دانش آموزی

sida.medu یا سامانه یکپارچه دانش آموزی سیدا  سامانه‌ای به منظور صدور کارنامه دانش آموزان است. این سامانه قرار است توسط معلمان و مدیران مدرسه مدیریت شود، اولین و اصلی‌ترین کارکرد آن نشان دادن کارنامه دانش آموزان است.

شاید آموزش و پرورش با راه اندازی سامانه ثبت نمرات سیدا خواسته از حضور والدین برای دریافت کارنامه جلوگیری کند و شاید در این شرایط کرونایی بهترین تصیم بوده باشد. آدرس اصلی سایت سیدا sida.madu ir است که شما می‌توانید با ورد کردن sida.medue.ir وارد این سایت شده و از امکانات ان استفاده کنید.

سامانه سیدا ثبت نمرات چه زمانی آماده صدور کارنامه می‌شود؟

راه اندازی سامانه سیدا ثبت نمرات مانند اپلیکیشن شاد، ضرب العجل بود. اما هنوز که مدارس مشغول برگزاری آزمون‌ها نوبت اول هستند. پیش‌بینی می‌شود با آموزش سامانه سیدا برای معلمان و ایجاد دسترسی همه به سامانه سیدا ثبت نمرات، معلمان بتوانند نمرات نوبت اول دانش آموزان را در این سایت وارد کنند.

دانش آموزان و والدین هم می‌تواند جهت صدور کارنامه به سامانه سیدا مراجعه کنند و کارنامه فرزندان خود را دانلود و چاپ کنند.

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشه.

پیام شما ارسال شد