دانلود طرح درس چهارم ابتدایی [روزانه+سالانه] تمام دروس با فرمت ورد [Word]

دانلود طرح درس چهارم ابتدایی

2

آنچه در این پُست می‌خوانید:

با دانلود طرح درس چهارم ابتدایی نه تنها کلیات و جزئیات طرح درس را دریافت خواهید کرد بلکه با مفاهیم عمیق و کلی و ویژگی‎های مثبت یک طرح درس خوب آشنا می‌شوید.

طرح درس چیست؟

طرح درس برنامه‎ای است منظم، منسجم و ساختار یافته که توسط معلم یا سیستم آموزشی طراحی می‎شود. این برنامه با این هدف طراحی می‌شود که فرآیند تدریس به شکلی هدفمند، برنامه‎پذیر، منظم، قابل پیش‎بینی، قابل اندازه‎گیری و قابل رهگیری شکل بگیرد و همانند یک نقشه راه عمل کند.

طرح درس کمک می‎کند تفکرات معلم و اسلوب‌های آموزشیِ او، پیش از آغاز درس شکل بگیرد و سوالاتی که او باید به آنها پاسخ بدهد، از قبل روی کاغذ بیاید و معلم با مفهوم پیش بینی نشده‎ای مواجه نشود.
دانلود طرح درس چهارم ابتدایی [روزانه+سالانه] تمام دروس با فرمت ورد [Word]
دانلود طرح درس چهارم ابتدایی [روزانه+سالانه] تمام دروس با فرمت ورد [Word]

معرفی پایه چهارم ابتدایی

پایه چهارم فصل جدیدی از تجربه تحصیلی و درسی دانش آموزان است. کار کمی سخت و پیچیده می‌شود. کتبی شدن امتحانات شکل بیشتری به خود می‌گیرد و جدول ضرب ذهنی به ضرب‌های جدی روی کاغذ تبدیل می‌شود. مهارت‌های بیشتری از دانش آموزان مطالبه می‌شود؛ آنها با چالش‌های جدید مواجه می‌شوند تا جایی که ممکن است میزان ارتباطات معلم با والدین و کادر آموزشی مدرسه بیش از پیش شود.

این چالش‌ها پس از تغییرات مصوب در نظام آموزشی و اصلاحات صورت گرفته در کتاب‌های درسی بیشتر شد. بنابراین معلمان باید خود را با فضایی پر چالش و انرژی بر و البته پر تجربه و لذت بخش آماده کنند.

 

اهمیت طرح درس برای پایه چهارم ابتدایی

یکی از مهمترین نیازهای معلمان این دوره نسبت به پایه‌های قبل داشتن یک طرح درس خوب و قوی و هوشمندانه است تا محتوایی مناسب با نیازهای دانش‌آموزان را به روش‌های برتر تدریس به دانش‌آموزان ارایه دهند. 

البته هیچ روش تدریس لایق برتر بودن نیست؛ بلکه این تصمیم معلمان است که کدام روش برای آموزش کدام موضوع مناسب است. که این نکات ریز به صورت مکتوب در طرح درس ذکر می‌شود.

دانش آموز چهارم دبستان تقریبا ده ساله است. تازه با مفهوم ضرب آشنا شده و در میان بخش قابل توجهی از آنها هنوز مفاهیم پایه ریاضی شکل نگرفته است. بدون داشتن طرح درس مناسب، معلم می‌تواند مفاهیم جدید مثل ضرب اعداد سه رقمی در چهار رقمی را به او بیاموزد، اما داشتن یک طرح درس به فرایند تدریس نظم و دقت می‌بخشد. 

لازم است معلم با یک طرح درس مناسب که در آن مرور و تثبیت مفاهیم پایه دیده شده است، خود را بری یک سال تحصیلی موفق آماده کند.

نداشتن یک طرح درس خوب و منسجم و هدفمند که نقشه راه معلم را ترسیم می‌کند، اهداف آموزشی یک دانش آموز چهارم دبستان را مرتفع نخواهد کرد و او نه تنها در همان سال، که در سال‌های آینده تحصیلی خود با مشکل مواجه خواهد شد.

ویژگی‌های یک طرح درس استاندارد

یک طرح درس در واقع یک نقشه راه است. نقشه راه باید چند المان را در خود داشته باشد.

اول: مفهوم زمان،

دوم: مفهوم روانشناسی دانش آموز،

سوم: مفهوم مرور مطالب گذشته

چهارم: تدوین سرفصل‌ها چهارم تقسیم‌‎بندی سر فصل‌ها به شش قسمت مقدمه، اصل موضوع، تمرینات برای یادگیری، تمرینات تثبتی، ارتباط با دروس گذشته و امتحان آخر فصل

تمام این اجزا باید زمان‌بندی شده و مشخص بیان شود تا چیزی از قلم نیافتد. معلم در ابتدای هر فصل باید از جهت روانی و ذهنی دانش آموز خود را برای پذیرش درس جدید آماده کند. او  در طرح درس خود برای این کار برنامه زمانی مشخص دارد و البته ابزارهای این کار را نیز می‌داند که چیست.

البته طرح درس خلاقیت را از معلم نخواهد گرفت و او می‌تواند بعد از دانلود طرح درس چهارم ابتدایی هرجا که لازم می‌داند در آن برنامه تغییر ایجاد کند. اما باید مراقب باشد زنجیره مطالبش خراب نشود.

پس از دانلود طرح درس چهارم ابتدایی، معلم باید خود را بر اساس برنامه‌های زمان‌بندی شده که طی مراحل ذیل بیان شده است، آماده کند:

طرح درس برای کل کتاب که در طول سال ارائه می‌شود. این طرح درس کلی است و معلم در نقشه راه خود مشخص می‌کند که نقطه شروع و پایان، استراتژی‌ها و اهدافش (که منطبق بر اهداف کلان آموزشی است، چیست)

او سپس لازم است طرح درس ماهانه را بررسی کند و عملیات خود را به ماه‌های طول سال تقسیم کند. روزهای امتحان، تعداد تعطیلی‌های احتمالی طول سال و غیبت‌های دانش آموزان به دلیل بیماری‌های فصلی بر اساس داده‌های سال‌های گذشته نیز باید تخمین زده شود.

معلم در طرح درس هفتگی خروجی‌های مشخص و دقیق پایان هفته (اعم از تمام مطالبی که در قبل بیان شد) را مشخص می‌کند. گرچه او با دانلود طرح درس چهارم ابتدایی تمام این برنامه ها را خواهد دید اما نباید خلاقیت خود را کنار بگذارد و ضروری است بر اساس فضای مدرسه و محیط آموزشی و تجارب خود، این طرح را به نسخه شخصی سازی شده، ارتقا دهد.

معلم نهایتا طرح درس روزانه خود را با نگاه به برنامه‌های هفتگی و ماهانه خواهد داشت و برنامه خود را دقیق روی کاغد می‌آورد و مراقب است دقیقه‌ای از برنامه عقب نماند یا بی جهت سرعت خود را بالا نبرد. این مهم در طرح درس برای هر فصل کتاب خودش را نشان می‌دهد.

البته یک طرح درس خوب فقط در موضوع زمان‌بندی متوقف نیست. بسته به مفهوم درس عوامل دیگری هم اهمیت خود را نشان می‌دهند.

مثلا در درس علوم تجربی ممکن است به ابزار خاصی برای هر درس نیاز داشته باشید. پس از دانلود طرح درس چهارم ابتدایی، در سرفصل ابزارها، برای شما مشخص شده است که در کدام درس به کدام ابزار نیاز دارید و زمان آن نیز مشخص است.

به طور مثال شما برای 15 دیماه به ابزارهای حرارتی برای درس علوم تجربی نیاز دارید. یا در تاریخ 13 آذر باید با شاهنامه فردوسی به کلاس بروید تا دانش آموزان لذت شاهنامه خوانی را حس کنند (بر اساس استراتژی‌های رونشناسی که قبلا گفته شد)

معرفی دروس پایه چهارم ابتدایی

چهارم ابتدایی شامل دروسی به این شرح است: ریاضی، فارسی (خواندن و نگارش) علوم تجربی، مطالعات اجتماعی، قرآن و هدیه‎های آسمانی است.

دانلود طرح درس چهارم ابتدایی

با توجه به تمام ملاحظاتی که گفته شد، اعم از اهمیت پایه چهارم و اهمیت طرح درس می‌توانید با دانلود طرح درس چهارم ابتدایی نقشه راه خوبی برای خود ترسیم کنید و به عنوان یک معلم، با آرامش، اعتماد به نفس، قدرت و برنامه، یکی از بهترین سال‌های آموزشی خود را رقم بزنید.

دانلود طرح درس پایه چهارم ابتدایی

سالانه نام درس
خرید و دانلود دانلود طرح درس فارسی چهارم دبستان
خرید و دانلود دانلود طرح درس نگارش فارسی چهارم دبستان
خرید و دانلود دانلود طرح درس علوم تجربی چهارم دبستان
خرید و دانلود دانلود طرح درس ریاضی چهارم دبستان
خرید و دانلود دانلود طرح درس قرآن چهارم دبستان
خرید و دانلود دانلود طرح درس هدیه های آسمان تعلیم و تربیت اسلامی چهارم دبستان
خرید و دانلود دانلود طرح درس مطالعات اجتماعی چهارم دبستان
خرید و دانلود دانلود طرح درس هنر چهارم ابتدایی
خرید و دانلود دانلود طرح درس تربیت بدنی چهارم ابتدایی

 

دانلود طرح درس روزانه فارسی چهارم ابتدایی

دانلود طرح درس روزانه فارسی چهارم درس 1 آفریدگار زیبایی

خرید و دانلود

دانلود طرح درس روزانه فارسی چهارم درس 2  کوچ پرستوها

خرید و دانلود

دانلود طرح درس روزانه فارسی چهارم درس 12

خرید و دانلود

دانلود طرح درس روزانه فارسی چهارم درس 14

خرید و دانلود

 

دانلود طرح درس روزانه علوم چهارم ابتدایی

دانلود طرح درس روزانه علوم چهارم ابتدایی درس 1 زنگ علوم

خرید و دانلود 

دانلود طرح درس روزانه علوم چهارم ابتدایی درس 2 مخلوط ها

خرید و دانلود 

دانلود طرح درس روزانه علوم چهارم ابتدایی درس 3 انرژی

خرید و دانلود 

دانلود طرح درس روزانه علوم چهارم ابتدایی درس 7 آهن ربا

خرید و دانلود 

 

دانلود طرح درس روزانه ریاضی چهارم ابتدایی

 

دانلود طرح درس روزانه ریاضی چهارم ابتدایی اعداد و الگوها

خرید و دانلود

دانلود طرح درس روزانه ریاضی چهارم ابتدایی عددنویسی

خرید و دانلود

دانلود طرح درس روزانه ریاضی چهارم ابتدایی میلیون

خرید و دانلود

دانلود طرح درس روزانه ریاضی چهارم ابتدایی جمع وتفریق کسرها

خرید و دانلود

 

 

دانلود طرح درس روزانه مطالعات چهارم ابتدایی

دانلود طرح درس روزانه مطالعات چهارم ابتدایی درس 1 همسایه ما

خرید و دانلود

دانلود طرح درس روزانه مطالعات چهارم ابتدایی درس 2 محله ما

خرید و دانلود

دانلود طرح درس روزانه مطالعات چهارم ابتدایی درس 3  خرید و فروش

خرید و دانلود

دانلود طرح درس روزانه مطالعات چهارم ابتدایی درس 7 جغرافی‏ دانان

خرید و دانلود

   
   
   


فایل‌های مفید و مرتبط: 

دانلود طرح درس پایه اول ابتدایی | روزانه + سالانه + Word

 

۲ نظرات
  1. مینا می‌گه

    چرا طرح درس ماهانه اصلا نیست .؟.همه یا روزانه هست یا سالانه؟

    1. دوردی پرشور می‌گه

      طبق اصول تدریس نیازی به طرح درس ماهانه نیست و اصلا این فایل معنی نداره. چون بودجه بندی درس در طول سال رو طرح درس سالانه مشخص میکنه و میگه که شما در هر جلسه باید تا کدام قسمت از کتاب تدریس کنید. از طرفی طرح درس روزانه هم مشخص میکنه که در هر جلسه به چه شیوه ای باید تدریس انجام بشه و چه فعالیت هایی مناسب هست برای انتقال مفاهیم. بنابراین عملا طرح درس ماهانه معنی خودش رو از دست میده.

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشه.

پیام شما ارسال شد