اپلیکیشن شاد VS درس خواندن برای کنکور

درس خواندن برای کنکور

0

این روزها به خاطر شرایط به وجود آمده و بیماری کووید ۱۹ اغلب کلاس‌ها به صورت مجازی و از طریق اپلیکیشن شاد برگزار می‌شود.

این موضوع علاوه بر مزایایی که دارد، یک سری معایب هم دارد. مهم‌ترین مزیت مجازی درس خواندن برای کنکور 1400  این است که وقت بچه‌ها در رفت و آمد بین مدرسه و خانه تلف نمی‌شود، اما عیبش این است که گاها به خاطر سرعت کم اینترنت بخش‌هایی از درس را متوجه نمی‌شوند یا نمی‌توانند سوالشان را خیلی واضح و دقیق بپرسند از این رو برخی قسمت‌ها را ناقص یاد می‌گیرند.

دوستان نگران نباشید این شرایط برای همه است

دوستان توجه کنید این موضوع قبل از اینکه کلاس‌ها مجازی بشود هم وجود داشت یعنی در کلاس درس حضوری مدرسه هم پیش می‌آمد که استاد به خاطر بعضی برنامه‌ها و مراسم‌ها کلاس را کنسل می‌کرد و به جایش هفته بعد با دور تند درس می‌داد و شما درس را خوب متوجه نمی‌شدید، یا گاهی اوقات در کلاس‌های مدرسه زنگ آخر برای مثال فیزیک و ریاضی داشتید و مادر کدبانو و فداکار‌تان هم نبود تا ناهار آماده جلوی رویتان بگذارد، خسته و کوفته و خوابالو مجبور بودید به استاد گوش بدهید و چیزی هم متوجه نمی‌شدید.

می‌خواهم چه بگویم؟ 

می‌خواهم بگویم اولاً شرایط برای همه یکسان است، ثانیاً ربطی به کلاس‌های مجازی ندارد، ثالثاً بهانه را کنار بگذارید چون کنکور با هیچ کسی شوخی ندارد. درس خواندن برای کنکور عزمی راسخ و تلاشی مستمر نیاز دارد. 

در زندگی روزمره هم چنین مشکلاتی وجود دارد

زندگی همین است. دوستان درس خواندن برای کنکور یکی از آسان‌ترین و شیرین‌ترین کارهای ممکن است. این موضوع را زمانی متوجه می‌شوید که مثل من دانشجو باشید، ناهار و شام آماده پیش رویتان نباشد، کلی پروژه تحقیقاتی و آزمون داشته باشید، از یک طرف قرارداد خانه را هندل کنید و از یک طرف به سوال‌ها و نگرانی‌های بیماران پاسخ دهید. شب بیشتر از ۴-۵

ساعت نخوابید و صبح‌ها با موهای پریشان و چشم‌های در حال انفجار از خواب بیدار شده و با سرعت نور شروع به مسواک زدن بکنید، بعد هم کوله پشتی‌تان را روی دوشتان بیندازید و پله‌ها را دوتا دوتا ببرید تا به دانشگاه و محل کار برسید. تازه اگر

برسید! و در وسط مسیر داخل اتوبوس و مترو له نشوید! بچه‌ها زندگی واقعی همین است.

اگر عادت نکنید که خود را با شرایط تطبیق بدهید، فردا جای دیگر کارتان لنگ خواهد بود. امروز کنکور فردا موضوع دیگر! جالب است بدانید روانشناسان هوش را تنوع در سازش تعریف می‌کنند. “سازش کردن” با “تحمل کردن” متفاوت است. سازش به این معنی است که شما دو تا کار سخت و مشکل اما “درست” را باید بتوانید با هم جلو ببرید، تحمل یعنی از آن جایی که نادان و ناتوان و نیازمندید، باید کار “غلط” را تحمل کنید. مثلاً اجازه بدهید معاون مدرسه شما را کتک بزند بعد بگویید خب چاره ندارم باید سازش کنم. نه بچه‌ها! این سازش نیست.

 این اسمش تحمل است. مدرسه و مملکت قانون دارد. شما با کسب دانایی و توانایی به معاون مدرسه اجازه نخواهید داد تا را کتک بزند. این مثال را زدم تا کاملاً متوجه تفاوت سازش با تحمل کردن بشوید. 

حالا که فهمیدم باید با واقعیت روبرو شویم و این شرایط برای همه وجود دارد و انسان باهوش

شرایط را می‌پذیرد، باید چه کنیم؟

آهاان! سه تا مسئله هنگام درس خواندن برای کنکور ممکن است پیش بیاید، یکی یکی نام می‌برم و راه حل عملی برای هرکدام ارائه می‌دهم. 

یک: آموزگاران اپلیکیشن شاد از برنامه آزمون آزمایشی جلوتر هستند.

دو: آموزگاران اپلیکیشن شاد از برنامه آزمون آزمایشی عقب‌تر هستند.

سه: آموزگاران اپلیکیشن شاد، آزمون آزمایشی و کلاس کنکور با هم مطابقت ندارند و هر

کدام ساز خودشان را می‌زنند طوری که بچه‌های کنکوری میان این سه بزرگوار گیر کرده‌اند.

راه حل چیست؟

راه حل این است که سعی کنید از استاد خود طرح درس بگیرید. یعنی چه؟ یعنی از او بخواهید تا به شما بگوید یک ماه آینده کجا را دست خواهد داد، در این صورت خواهید توانست خود را با برنامه آزمون آزمایشی و کنکور وفق دهید. اگر به هر دلیلی مخالفت کرد و گفت من طرح درس نمی‌دهم و طرح درس من با توجه به کشش کلاس تغییر می‌کند، اینجا مشکلات آغاز می‌شود که یکی یکی آن‌ها را بررسی می‌کنیم. از اولی شروع می‌کنیم:

1- اگر هنگام درس خواندن برای کنکور با مشکل اول مواجه شدید 

یعنی اگر استاد کلاس مدرسه‌تان از برنامه آزمون آزمایشی و برنامه کنکور شما جلو بود، ترجیح را به کلاس مدرسه و اپلیکیشن شاد بدهید چون آزمون‌آزمایشی بارها و بارها مرور و تکرار می‌شود. اگر استاد شما قرار است از مبحثی امتحان بگیرد که هیچ ربطی به آزمون‌آزمایشی شما ندارد و از آن جلوتر است، پس برای قبلی‌ها هم همین کار را انجام داده است. سعی کنید از مباحث قبلی تست پوششی بزنید و مبحص جدید را هم جلو بیاورید و کار تشریحی برای آن انجام دهید،  در این صورت مباحث قبلی را مسلط شده و نگران نمره‌ی مبحث جدید هم نیستید.

2.اگر مدرسه از برنامه آزمون آزمایشی عقب بود

 سعی کنید باز ترجیح را به کلاس مدرسه بدهید چون کلاس یک بار برگزار می‌شود و شما برای آن زمان می‌گذارید. زمان را داخل کلاس نسوزانید. سعی کنید داخل کلاس کاملاً درس را فرا بگیرید تا مجبور نشوید دوباره برای یادگیری مفاهیم زمان بگذارید.

اگر فرضاً آبان ماه از مبحثی سؤال می‌آید و شما آن را هنوز در مدرسه یاد نگرفته‌اید، نیازی نیست در آزمون آزمایشی آن را جواب دهید به جای آن برنامه‌ریزی کنید تا در آذرماه که مرور وجود دارد آنجا به این سؤال جواب دهید‌ شاید بعضی‌ها بگویند اینجوری ترازمان پایین می‌آید. دوستان تراز، موفقیت در کنکور را برایتان تضمین نمی‌کند.

در کنکور شما باید بتوانید سؤال را کامل جواب دهید هیچ‌کس به راه‌حل نصفه و نیمه شما امتیازی نمی‌دهد؛ پس با ماست مالی کردن و نصفه و نیمه خواندن “همه” مباحث به جایی نمی‌رسید. عوض این کارها، یک مبحث بخوانید ولی خوب بخوانید. اینجا من یک پرانتزی باز کنم. اهمیت مباحث متفاوت است و این را از مشاور خود باید بپرسی که کدام مبحث را بهتر است زمان بیشتری به آن اختصاص بدهید و کدام مبحث را نیازی نیست زمان زیادی برایش بگذارید. برای مثال فصل اول زیست شناسی دهم، مبحث آنچنان مهمی نیست. شما اگر همه قسمت‌های این فصل رو خوب یاد نگرفتید، ایرادی ندارد. اگر آزمون آزمایشی از این مباحث ۲۰ تا سؤال به شما داد، در کنکور یک یا دو سؤال می‌آید و شاید هم اصلاً سؤال ندهند‌. پس اگر تراز شما به خاطر جواب ندادن به سوال‌های این مبحث کم شد، خیلی اهمیتی ندارد.

3.      اگر کلاس‌کنکور و اپلیکیشن شاد و آزمون آزمایشی باهم مطابقت نداشتن

 در این صورت کار آسان نیست و باید حتماً با یک مشاور و متخصص کنکور مشورت کنید تا به شما بگوید کدام مباحث به هم مرتبط هستند و کدام نیستند تا بتوانید اولویت بدهید. گاهی ممکن است شما به مبحثی اولویت بدهید که ارتباطی به سایر مطالب ندارد، بعد بروید جلوتر در مباحث بعدی گیر کنید. درنتیجه اگر به زنجیره‌ای دروس و مباحث مسلط نیستید از یک مشاور کاربلد حتماً کمک بگیرید.

مقالات خواندنی:

مشاوره‌ی کنکور 1400 اینترنتی به ضرر شماست!

پشت کنکور ماندن برای 1400 | من چیکار کنم؟

انگیزشی کنکور ۱۴۰۰ | چرا انگیزه لازم را ندارم؟

قبولی در کنکور 1400 پزشکی از زبان یک دانشجوی دندانپزشکی 

 

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشه.

پیام شما ارسال شد