پشت کنکور ماندن برای 1400 | من چیکار کنم؟

پشت کنکور ماندن برای کنکور 1400

0

پشت کنکور ماندن برای 1400 | من چیکار کنم؟

کم‌کم به روزهای اعلام نتایج اولیه‌ی کنکور 99 نزدیک می‌شویم. عده‌ای از داوطلبان با اعلام نتایج، خود را در برابر این آزمون پرچالش، شکست‌خورده می‌بینند و به نتیجه‌ی مطلوبشان دست نمی‌یابند. در مسیر پیش روی این دسته از داوطلبان، یک دوراهی قرار می‌گیرد و آن این است که

  • پشت کنکور بمانم یا نه؟
  • آیا تضمینی برای بهبود رتبه‌ام در سال آینده وجود دارد؟
  • آیا اطرافیانم به تصمیمم احترام خواهند گذاشت؟ 

در ادامه‌ی این مقاله به جنبه‌های مختلف پشت کنکور ماندن برای کنکور 1400 می‌پردازیم. با مکتبستان همراه باشید.

به عمل کار برآید، به سخن‌دانی نیست!

زمانی که برای پشت کنکور ماندن برای کنکور 1400 مصمم به نظر می‌رسید، باید بدانید صحبت کردن درباره‌ی آن بسیار ساده است؛ اما آنچه اهمیت دارد، پایبندی به تصمیم و اجرای آن در عمل است. پشت کنکور ماندن نیز از جمله تصمیمات بزرگ در زندگی هر داوطلب است. زمانی که یک داوطلب کنکوری تصمیم به پشت کنکور ماندن می‌گیرد، باید تمامی جنبه‌های این تصمیم را در نظر بگیرد.

سپس با سنجش توانایی‌های خود، دست به اقدام بزند. داوطلب باید بداند که پشت کنکور ماندن برای کنکور 1400 شرایطی ویژه را می‌طلبد؛ برای مثال داوطلب می‌بایست این اطمینان را از خود حاصل کند که در اواسط مسیر، کم نمی‌آورد و همچنان با تمام قدرت به مطالعه‌ی کتب ادامه خواهد داد؛ در غیر این صورت پشت کنکور ماندن جز شکست و اتلاف وقت نتیجه‌ی دیگری را به دنبال نخواهد داشت؛ بنابراین لازمه‌ی اعمال این تصمیم، در نظر گرفتن جوانب آن است.

 

مشورت با افراد باتجربه!

مشورت با افراد باتجربه!مشورت با افراد باتجربه در هر زمینه‌ای، چراغ راه افراد است و به آنان کمک می‌کند تا در تصمیم‌گیری‌هایشان عجولانه عمل نکنند و با چشمانی باز مسیرشان را انتخاب کنند. می‌توانید در مورد مسئله‌ی پشت کنکور ماندن برای کنکور 1400 یا پشت کنکور ماندن، با دوستان و آشنایان قابل‌اعتمادتان که تجربه‌ای مشابه را داشته‌اند مشورت و گفتگو کنید؛ چرا که آنان فراز و نشیب این مسیر را طی کرده‌اند و با پیچ‌وخم‌های آن آشنایی زیادی دارند. البته نتایجی که هر یک از افراد از پشت کنکور ماندن کسب کرده‌اند، قطعاً با یکدیگر متفاوت است. با جمع‌آوری داده‌های به‌دست‌آمده از افراد مختلف می‌توان به یک نتیجه‌گیری قابل‌قبول دست‌یافت. بنابراین مشاوره کنکور 1400 یک امر ضروری است. 

گهی پشت به زین و گهی زین به پشت!

پشت کنکور ماندن برای سال دوم یا سال سوم لزوماً بهبود نتایج را تضمین نمی‌کند. ممکن است رتبه‌ی شما در سال اولی که کنکور داده‌اید، تفاوت چندانی با نتایج حاصله از کنکور سال دوم و سومتان نداشته باشد. این تفاوت می‌تواند در جهت مثبت و یا در جهت منفی باشد؛ بنابراین داوطلبی که تصمیم بر پشت کنکور ماندن برای سال دوم یا پشت کنکور ماندن برای سال سوم را دارد، می‌بایست خود را برای هر احتمالی آماده کند.

پشت کنکور ماندن برای سال دوم

از جمله این احتمالات عبارت است از: ممکن است کنکور 1400 سخت‌تر از کنکور 99 و 98 باشد، ممکن است رتبه‌ی داوطلب در کنکور 1400 از رتبه‌اش در کنکورهای 99 و 98 بالاتر و یا حتی پایین‌تر شود، ممکن است شرایطی که برای مطالعه‌ی دروس در اولین سال کنکور فراهم بود برای سال دوم یا سوم فراهم نباشد؛ پس داوطلبان نباید برای پشت کنکور ماندن برای کنکور 1400 عجولانه تصمیم بگیرند و بی‌گدار به آب بزنند. ابتدا می‌بایست تمامی احتمالات ممکن را بسنجند و بعد تصمیم بگیرند.

فشار احتمالی از جانب خانواده!

متاسفانه بسیاری از داوطلبان زمانی که تصمیمشان را مبنی بر پشت کنکور ماندن برای کنکور 1400 با خانواده‌هایشان مطرح می‌کنند، با شروط و احتمالاً تهدیدهای روانی از جانب والدین مواجه می‌شوند که این امر، استرس ناشی از اِعمال تصمیمشان را افزایش می‌دهد و باعث سرکوب شدید اعتمادبه‌نفس داوطلب می‌شود. یکی از اصول موفقیت پشت‌کنکوری‌ها، دریافت پشتیبانی و احساس امنیت از جانب والدین است. والدین می‌بایست فرزندانشان را نه از نظر مالی، بلکه از نظر روانی هم حمایت کنند و به آن‌ها این اطمینان را بدهند که در این مسیر رهایشان نخواهند کرد. آنان می‌بایست به داوطلب آرامش خاطر دهند که در وهله نخست، مهم نتیجه‌ی کار نیست و آنچه اهمیت دارد تلاش و عملکرد فرزندانشان است.

پشت کنکور ماندن و سربازی!

پشت کنکور ماندن و سربازی!پشت کنکور ماندن برای کنکور 1400 برای همه‌ی داوطلبان شرایط یکسانی ندارد. پشت کنکور ماندن برای پسرها محدودیت زیادی را به دنبال دارد و این محدودیت برجسته، همان معضل سربازی است. پسران مجازند برای بار دوم نیز بدون وجود دغدغه در کنکور سراسری شرکت کنند؛ اما شرایط برای آن دسته از داوطلبان پسری که قصد پشت کنکور ماندن برای سال سوم را دارند متفاوت است.

خوشبختانه راهی برای دور زدن این معضل وجود دارد. این افراد می‌بایست در دانشگاه‌های غیر روزانه ازجمله دانشگاه آزاد، پیام نور و… تعیین رشته نموده و بلافاصله پس از قبولی، دو ترم را مرخصی بگیرند تا بتوانند به مطالعه‌ی منابع کنکور جهت شرکت در این آزمون برای بار سوم بپردازند.

از یک سوراخ دو بار گزیده نشوید!

اگر با مشورت اطرافیان و تصمیم نهایی خودتان، قصد پشت کنکور ماندن برای کنکور 1400 را دارید، نباید اشتباهاتی را که در طول سال تحصیلی گذشته مرتکب شده‌اید، تکرار کنید. لازم است در این راه، نقاط قوت خود را تقویت کنید.

مسلماً بسیاری از داوطلبان با پشت سر گذاشتن یک سال تحصیلی پرفرازونشیب، توانایی تشخیص نقاط ضعف و نقاط قوتشان را کسب می‌کنند؛ بنابراین می‌بایست زمان بیشتری را به ایجاد تسلط نسبی در نقاط ضعفشان اختصاص دهند. زمان مطالعه‌ی دروس و زمانی را که به اوقات فراغت تان اختصاص می‌دهید مدیریت کنید، در صورت لزوم با یک مشاور تحصیلی کاربلد مشورت کنید تا هر زمان که در زمان‌بندی و مطالعه‌ی مباحث درسی دچار اشکال شدید، بتوانید مشکل را با در میان گذاشتن آن با مشاور برطرف نمایید. ذهنتان را تنها بر روی هدفتان متمرکز کنید و از مسائلی که باعث ایجاد اختلال در تمرکزتان می‌شود، دوری‌کنید.

سخن آخر

اغلب اوقات پشیمانی و افسوس انسان از نکرده‌هایش، بسیار بیشتر از کرده‌های نادرستش در زندگی است؛ بنابراین اگر این توانایی را در خود می‌بینید که یک سال تحصیلی دیگر را برای دستیابی به اهدافتان با تمام سختی‌هایش سپری کنید، این فرصت را از خود دریغ نکنید. هدف از ذکر این موارد تشویق شما داوطلبین گرامی به پشت کنکور ماندن یا نماندن برای کنکور 1400 نیست. کسی که درنهایت تصمیم می‌گیرد خود شما هستید و هدف ما تنها بررسی جوانب پشت کنکور ماندن برای کنکور 1400 و آگاهی شما عزیزان بوده است. امید است با تصمیمی درست و عاقلانه، قله‌های موفقیت را بپیمایید. مکتبستان آرزومند آرزوهای شماست!

 

مقالات خواندنی:

قبولی در کنکور 1400 پزشکی از زبان یک دانشجوی دندانپزشکی 

انگیزشی کنکور ۱۴۰۰ | چرا انگیزه لازم را ندارم؟

تاثیر معدل در کنکور 1400 – ۱۴۰۰ نظام جدید‌ها (آخرین تصمیم سنجش)

در مورد مشاوره انتخاب رشته کنکور 1400 چه می دانید؟

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشه.

پیام شما ارسال شد