کنکور منحصرا زبان و 8 سوالی که داوطلبان باید بدانند!

کنکور منحصرا زبان

5

کنکور زبان 1400 در راه است، ما در این مقاله سعی کرده‌ایم ضمن پاسخ به سوالات، ابهامات شما، برای شما یک راهنمایی جامع آمده کنیم تا بتوانین در کنکور منحصرا زبان 1400 موفق و سربلند باشین و بتونین به آرزوهای خود برسین.

تمام آنچه که ما در این صفحه می‌نویسیم، ماهیت علمی و اثبات شده دارند و ما چوب جادوی هری تاپر و تکنیک‌های مَن‌دَر‌آورده آقا و خانم ایکس را منتشر نمی‌کنیم. بنابراین کسانی که به نوشته‌های ما عمل کنند، موفقیت آن‌ها را تضمین می‌کنیم.

علی خانی نژاد
کارشناسی ارشد آموزش زبان انگلیسی

من علی خانی نژاد هستم، 26 سالمه و در سال 93 در کنکور منحصرا زبان شرکت کردم. با رتبه 1100 از رشته دبیری زبان انگلیسی دانشگاه فرهنگیان قبول شدم و امروز به عنوان معلم زبان انگلیسی (معلم رسمی آموزش و پروش) دوست دارم با شما صحبت کنم. 

 

دردی پرشور
کارشناسی آموزش زبان انگلیسی

من دوردی پرشور هستم، 25 سالمه و در سال 94 در کنکور منحصرا زبان شرکت کردم. با رتبه 700 از رشته دبیری زبان انگلیسی دانشگاه فرهنگیان قبول شدم و امروز به عنوان معلم زبان انگلیسی (معلم رسمی آموزش و پروش) به همراه دوست و همکارم علی خانی نژاد، با شما صحبت کنیم. 

 

دانش آموزان و داوطلبان عزیز

ما خودمان حدود 6 – 7 سال قبل یعنی در سال 1393و 1394 برای موفقیت در کنکور منحصرا زبان تلاش کردیم. 

و الان بعد 6 الی 7 سال تجربه تحصیل و تدریس زبان انگلیسی در متوسطه اول و دوم دوست داریم به برخی از سوالات شما درباره کنکور منحصرا زبان پاسخ بدیم. لطفا توجه کنین و اگه به سوالات خود نرسیدین در قسمت کامنت‌ها مطرح کنین؛ به زودی بررسی و پاسخ میدیم. 

سوال 1 | کنکور منحصرا زبان چیست؟

یکی از گروه‌های آزمایشی کنکور سراسری، کنکور منحصرا زبان است. این گروه فقط زبان انگلیسی نیست و بسیاری از زبان‌های دیگر را نیز شامل می‌شه. مثل دیگر گروه‌های آزمایشی مثل تجربی ریاضی، انسانی، ریاضی و هنر دو تا دفترچه داره:

 • دفترچه‌ی عمومی 
 • دفترچه اختصاصی

دفترچه عمومی کنکور منحصرا زبان – شامل چهار درس ادبیات فارسی، زبان عربی، دین‌وزندگی و زبان انگلیسی است. که از هر کدام 25 عدد تست چهارگزینه‌ای دارن.

دفترچه اختصاصی کنکور منحصرا زبان – دفترچه اختصاصی شامل 70 تست چهارگزینه‌ای هست که بنا به زبانی که ( انگلیسی، آلمانی، چینی و …) انتخاب می‌کنین، سوالات از آن زبان میان و بخش‌های زیر رو دارن:

 • گرامر (Grammar)
 • واژه (Vocabulary)
 • ساختار جمله (Sentence structure)
 • کاربرد زبان (Language function)
 • کلوز تست (cloze test)
 • ریدینگ و درک مطلب (Reading and comprehension)

بخش اول مربوط به گرامر (Grammar) است که 10 عدد سوال دارد. بخش دوم مربوط به واژه (Vocabulary) است. این بخش 15 عدد سوال دارد. بخش بعدی را ساختار جمله (Sentence structure) تشکیل می‌دهد و 5 عدد سوال دارد. کاربرد زبان (Language function) با 10 عدد سوال چهارمین بخش کنکور زبان است. کلوز تست (cloze test) کنکور زبان 15 عدد سوال دارد. در آخر بخش ریدینگ و درک مطلب (Reading and comprehension) رو داریم که آن هم شامل سه متن ریدینگ بوده و هر کدام 5 سوال و در مجموع 15 سوال است. 

ساختار کنکور زبان در یک نگاه:

 • گرامر (Grammar) با 10 عدد تست – (از سوال 101 تا 110)
 • واژگان (Vocabulary) با 15 عدد تست – (از سوال 111 تا 125)
 • ساختار جمله (Sentence structure) با 5 عدد تست – (از سوال 126 تا 130)
 • کاربرد زبان (Language function) با 10 عدد تست – (از سوال 131 تا 140)
 • کلوز تست (cloze test) با 15 عدد تست – (از سوال 141 تا 145)
 • ریدینگ و درک مطلب (Reading and comprehension) با 15 عدد تست – (از سوال 155 تا 170)
یادداشت: با توجه به این که تخصص آژانس کنکور زبان انگلیسی است، در این مقاله منظور ما از کلمه کنکور زبان – کنکور منحصرا زبان – زبان انگلیسی است و با سایر زبان‌ها این کنکور کاری نداریم.

سوال 2 | کنکور منحصرا زبان چه رشته‌ هایی دارد؟ 

زمانی که در کنکور منحصرا زبان شرکت می‌کنید و مجاز به انتخاب رشته می‌شوید. در سه رشته‌ی زیر می‌توانید ادامه تحصیل دهید.

 • آموزش زبان انگلیسی
 • مترجمی زبان انگلیسی
 • زبان و ادبیات انگلیسی

سوال 3 | چه کسانی می‌توانند در کنکور منحصرا زبان شرکت کنند؟ 

همه داوطلبان دارای مدرک دیپلم می‌توانند در آزمون ورودی دانشگاه (کنکور منحصرا زبان) شرکت کنند. کنکور زبان برخلاف 3 گروه آزمایشی ریاضی و فیزیک، تجربی و انسانی برای عموم آزاد است. داوطلبان علاوه بر یک گروه آزمایشی اصلی (تجربی، ریاضی، انسانی) می‌توانند در آزمون کنکور زبان هم شرکت کنند و شانس خود را محک بزنند. 

سوال 4 | چگونه برای کنکور منحصرا زبان درس بخوانم؟

کنکوری عزیز؛

برای موفقیت در هر کاری باید آن را شناخت. ما در آژانس کنکور بخش‌های مختلف کنکور زبان را برای شما مشخص کردیم. هر بخش را باید جداگانه تمرین کنید. خوب گوشی کنید، من همه گام‌هایی را که برداشتم برای شما ‌می‌نویسم.

گام اول) انتخاب هدف

من وقتی کنکوری بودم، هدفم را مشخص کردم که دبیر زبان بشم. شاید شما بخواهید در رشته مترجمی بخوانید و یک مترجم شوید. بنابراین اولین کار من مشخص کردن هدفم بود.

گام سوم) مشاوره 

از دوست و آشنای خودم و چند نفر دیگر که در کنکور منحصرا زبان موفق شده بودند، کمک گرفتم. چون می‌دونستم افراد موفق و معتمدی هستند، از آن‌ها درباره چگونگی درس خواندن برای کنکور زبان، منابع خوب کنکور زبان و … سوالاتی می‌پرسیدم.

گام دوم) برنامه ریزی

وقتی که هدف یا مقصد من مشخص شد، فهمیدم که چه مسیری را باید طی کنم و چه ابزاری را انتخاب کنم و چگونه برای رسیدن به هدفم تلاش کنم. برای خودم در سه سطح مختلف (کوتاه مدت – میان مدت – بلند مدت) برنامه ریزی کردم و برای هر سطحی دو برنامه مجزا داشتم. در برنامه اول درس‌ها و جزوات و تعداد مباحث و صفحات آن را که باید در برنامه مثلا کوتاه مدت می‌خوندم؛ مشخص می‌کردم. سپس برای خودم برنامه مطالعه روزانه هم درست می‌کردم. به این صورت که در چه ساعت‌هایی از روز و با چه ترتیبی و چقدر درس بخوانم.

گام سوم) نحوه صحیح درس خواندن

افزایش سرعت خواندن متن انگلیسی – من وقتی تابستان 92 درس خواندن را شروع کردم، به روش خودم می‌خوندم. متن‌ کتاب رو هر روز روخوانی می‌کردند و برای چند مرتبه یک صفحه را می‌خواندم. هر دفعه که متن درس را می‌خواندم، خسته نمی‌شدم و  باز هم می‌خواندم. در 3 ماه تابستان و 6 ماهه اول سال‌تحصیلی 1392-1393 آنقدر از متن درس روخوانی کردم که در نهایت سرعت خواندن من به طور شگفت‌انگیری زیاد شده بود و از متن فارسی هم بهتر می‌خواندم.
یاد گرفتن لغت‌های کتاب درسی – لغت‌های کتاب درسی اولین پله من برای یاد گرفتن زبان انگلیسی بود. چون هم کلاس زبان نرفته‌ بودم؛ (فقط چند ترم در 10 سالگی) هم در پایه دهم (یازدهم زمان تحصیل من) زیاد درس‌خوان نبودم. به هر حال تصمیم گرفتم در پایه یازدهم (نظام جدید شما) تمام لغت کتب درسی زبان انگلیسی متوسطه دوم را یاد بگیرم. در ابتدا لغت‌ها را حفظ می‌کردم و بعد چند هفته آن را فراموش می‎‌کردم و از این وضع خیلی ناراحت می‌شدم و هر روز استرس من بیشتر می‌شد و فکر می‌کردم من برای درس خواندن آدم مناسبی نیستم. تا این که با یک روش مطمئن و تضمینی برای یاد گرفتن لغت انگلیسی آشنا شدم. که در مقاله «بهترین روش خواندن لغت های کنکور زبان» آن را از سیر تا پیاز براتون توضیح داده‌ام.
افزایش دایره لغت زبان انگلیسی – وقتی کنکوری بودم، کتاب 504 واژه ضروری خیلی رو بورس بود. همه ازش تعریف می‌کردند. منم از روی تبلیغات اون کتاب رو گرفتم و تعدادی از درس‌های آن را خوندم. ولی زیاد ازش راضی نشدم چون سطح انگلیسی من پایین بود و یادگرفتن اون لغات کمی برام سخت بود. حتی چند مورد را هم که یاد گرفته بودم، فراموش کرده بودم. اما در کنار این کار، هر روز یه مطالعه دیگه داشتم. هر روز به استثنای جمعه‌ها از ساعت 13 تا 13:30 چند برگی از رُمان انگلیسی سطح‌بندی شده می‌خواندم. این کار را به مدت 9 ماه ادامه دادم و حتی شب کنکور هم رمان انگلیسی سطح‌بندی شده می‌خواندم. خواندن این رُمان‌ها هم برای خود روش خاصی دارد که در مقاله «خواندن رمان انگلیسی سطح بندی شده برای افزایش دایره لغت و تندخوانی متن انگلیسی» براتون توضیح داده‌ام.

گام چهارم) تست زنی کنکور منحصرا زبان

تکنیک‌ها یا روش‌های تست زنی نیز برای هر بخش وجود دارد. برای مثال skimming و scanning در پاسخ دادن به تست‌های ریدینگ خیلی مفید است. باید برای هر قسمت از کنکور زبان وقت بزارید. چنانچه معلم خصوصی هم داشتید او شما را بیشتر راهنمایی می کند. ما برای افرادی که معلم خصوصی ندارند سعی کرده‌ایم مقالاتی بنویسیم و راهنمای آن باشیم. برای مثال می‌توانید مقالات زیر را برای شناخت ریدینگ بخوانید:

سوال 5 | چگونه در کنکور منحصرا زبان ثبت نام کنم؟

برای ثبت نام در کنکور منحصرا زبان باید از سایت سنجش اقدام کنید. زمان ثبت‌نام معمولا از طریق اخبار اطلاع رسانی می شود. در لینک بالا هم اطلاع رسانی می‌کنند.

سوال 6 | کنکور منحصرا زبان کی برگزار می شود؟

همزمان با سایر گروه‌های آزمایشی بعد از اردیبهشت ماه برگزار می‌شود. زمان دقیق برگزرای آزمون را سازمان سنجش کشور مشخص می‌‎کند. 

 

مقالات خواندنی درباره کنکور زبان: 

مخصوص تبریزی‌‎‌ها

تدریس خصوصی زبان در تبریز برای کنکوری‌ها

تدریس خصوصی زبان در تبریز / تافل و آیلتس

۵ نظرات
 1. mohammad می‌گه

  من همه ی اینارو میدونم اما نمیدونم چجوری کاربرد زبان و ساختار جمله و بخونم لطفا راهکار بزارید جلومون ن اینکه تعداد تستارو مشخص کنید

  1. مدیر می‌گه

   بسیار عالی، ممنون از نظرتون به زودی قصد داریم یک کلیپ ظبط کنیم و شما رو در این مورد راهنمایی کنیم.

 2. mahyad می‌گه

  لطفا مشخص کنید برای قبولی در هر رشته باید حدودا چه رشته هایی ٱورد؟

 3. mahyad می‌گه

  لطفا مشخص کنید برای قبولی در هر رشته باید حدودا چه درصد هایی ٱورد؟

  1. دوردی پرشور می‌گه

   برای اینکار باید کارنامه قبولی های سال قبل رو بررسی کنید چون قبولی در رشته ها و رتبه بندی بر اساس عملکرد داوطلبان دیگر هست. ممکنه شخصی با درصدهای مشخصی در کنکور ۹۰ رتبه ی ۲۰۰۰ آورده باشه ولی با همون درصدها در کنکور ۱۴۰۰ رتبه پایین تر یا بالاتری بیاد.

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشه.

پیام شما ارسال شد